Коментар до франко-німецької угоди від 4 лютого 2010 року про встановлення шлюбного режиму
У 2007 році 13% розлучень у Європі стосувались змішаних пар. Змішані пари опиняються в складній ситуації, оскільки їхні національні норми про шлюбне право в більшості випадків дуже різні. На додаток до фінансових витрат на "змішану процедуру", ця ситуація також створює правову невизначеність щодо пар різної національності.

Сучасний соціально-правовий контекст ілюструє необхідність гармонізації матеріального сімейного права на європейському рівні. 40-та річниця Єлисейського договору стала гарною можливістю для Франції та Німеччини спланувати гармонізацію своїх шлюбних режимів. Співпраця між двома країнами у сімейному праві розпочалася з підписання Єлисейського договору в 1963 р. Метою цього договору було "наближення законів про цивільне право".
У 2006 р. Франція та Німеччина створили дві робочі групи, одну французьку, а іншу німецьку, до складу яких входили юристи (вищі посадові особи, нотаріуси, адвокати тощо). Їхня місія полягає в тому, щоб спробувати запровадити необов'язковий режим, загальний для Франції та Німеччини, незважаючи на безліч розбіжностей і розбіжностей як щодо теоретичного аспекту, так і практичного аспекту їх національних шлюбних режимів.
У Німеччині існують три шлюбні режими: участь у аккредитаціях (Die Zugewinngemeinschaft), поділ власності (Die Gütertrennung) та спільність майна (Die Gütergemeinschaft)
Французьке законодавство має чотири шлюбні режими: правовий режим громади, зведений до вибуху, загальнолюдська спільнота, поділ власності та участь у випробуваннях.
Спільний режим між цими двома країнами - режим участі в акцях. Першим бажанням делегацій було об'єднання цих двох національних шлюбних режимів у шлюбний режим. Завдання виявилось складним, тому делегації обмежились створенням додаткового шлюбного режиму: факультативного режиму участі в акцях. Ця угода про встановлення цього режиму була підписана 4 лютого 2010 року.
Тут потрібно задатися питанням, чи не відповідає необов’язковий шлюбний режим очікуванням франко-німецької пари та чи може він відповідати очікуванням змішаної європейської пари.
Щоб відповісти на цю проблему, необхідно задатися питанням про функціонування факультативного режиму під час шлюбу (I), маючи справу, з одного боку, з його одержувачами та принципами, що регулюють його (A). Потім, зупинившись на понятті первинного режиму, про яке йдеться в угоді, але невідомому в німецькому законодавстві (B). Нарешті, у разі скасування факультативного режиму (II) важливо знати, як оцінюється претензія на участь (A) та який є її режим (B).
Я.Як працює режим під час шлюбу
А. Одержувачі плану та принципи, що регулюють його
Стаття 1 Угоди передбачає, що режим можуть обирати подружжя, чиє законодавство застосовується до Договірної Держави. На даний момент це можуть вибрати лише змішані франко-німецькі пари або будь-яка пара, яка живе у Франції чи Німеччині, або будь-яка пара, до якої застосовується німецьке чи французьке законодавство, навіть якщо вони проживають у третій країні.
Подружжя обирають факультативний режим участі в акредитаціях за допомогою шлюбного договору (стаття 3, параграф 1 Угоди). Договір може бути укладений до або під час шлюбу. Таким чином, режим подружжя набирає чинності найраніше в день святкування шлюбу або під час укладення договору у разі зміни режиму подружжя. (Стаття 3, параграф 2).
Ці положення, як і французькі положення, дозволяють німецьким подружжям змінювати шлюбний режим без застосування часових обмежень, формальних або матеріальних умов, які зазвичай вимагаються німецьким законодавством. Однак шлюбний договір повинен відповідати формам, необхідним у країні, де він укладений, згідно з принципом locus regit actum.
Факультативний режим участі у придбанні працює так само, як французький режим поділу майна в питаннях управління, користування та вільного розпорядження особистим майном, характерним для кожного з подружжя (стаття 4 Угоди).
Однак на цей сепаратистський принцип поширюються обмеження з точки зору побутових об'єктів, таких як сімейне житло (стаття 5 Угоди), або положень, що стосуються актів, що стосуються утримання домогосподарств. (Стаття 6 Угоди). Ці положення посилаються на поняття французького права первинного режиму, яке французька робоча група хотіла інтегрувати в положення угоди, цього поняття до цього часу не було в німецькому законодавстві.
B. Що щодо первинної системи: захищене сімейне житло
Первинний режим визначає обов'язкові правила, які кожна подружня пара, уклавши шлюбний контракт чи ні, і незалежно від режиму їх подружжя повинна поважати. Приклад: захист сімейного житла. Ця концепція розроблена в статтях 215 - 226 Цивільного кодексу.
Німецьке законодавство не визнає цього поняття. Сімейне житло, яке часто використовується німецьким законодавцем, не підлягає жодному визначенню і не підлягає ніякому конкретному захисту під час шлюбу (Німеччина, Жан Марі Гауптманн, RIDC 4-1990, сторінка 1122). Пункт 1365 BGB дійсно передбачає, що чоловік/дружина може вільно розпоряджатися своїм майном (без згоди другого з подружжя), якщо воно є частиною його вотчини.
На відміну від німецького законодавства, факультативний режим у своїй статті 5 націлений на примусове застосування основного режиму до всіх подружжя, які обрали факультативний франко-німецький режим, що проживає за межами французької території. Таким чином, сімейне житло або меблі (відомі в Угоді як "предмети побуту") не можуть без згоди другого з подружжя бути предметом витребування.
Слід зазначити, що в пункті 1 статті 5 згадуються лише сімейні помешкання та предмети побуту, що означатиме, що будь-який інший вчинок може вільно укладати один із подружжя без згоди другого з подружжя. Але завдяки системі розрахунку заявки на участь (див. II. Б), вартість правочинів, укладених без згоди другого з подружжя, фіксується в остаточному вотчині подружжя-донора.
Стаття 6 Угоди про солідарність домогосподарств залишається досить розмитою щодо цього питання, незважаючи на те, що вона є предметом численних суперечок. Насправді в цій статті не згадуються ні покупки в розстрочку, ні скромні позики, взяті для задоволення повсякденних потреб (Revue Droit de la Famille n ° 5, травень 2010 р., Дослідження 8, SIMLER PHILIPPE, The new optional marrimonial režim Franco-German участь у придбаннях). Однак у майбутньому передбачається, що німецька та французька доктрина та юриспруденція нададуть більше деталей з цього питання.
Однак особливість факультативного шлюбного режиму участі в призовах полягає в його розпуску.
II.Роспуск факультативного плану
Стаття 7 факультативного режиму детально описує причини спільного для Франції та Німеччини розірвання шлюбного режиму: смерть або заява про відсутність одного з подружжя; зміна шлюбного режиму; рішення про розірвання шлюбу або будь-яке інше юридичне рішення, яке набрало законної сили та спричиняє розірвання шлюбного режиму.
Тут йдеться про рішення суду, яке передбачає дострокову ліквідацію позову про участь.
AT. Оцінка заявки на участь
Коли режим припиняється, заява про участь повинна бути оцінена, тобто спочатку порівняти первісну спадщину та остаточну спадщину кожного з подружжя.
Поняття первинної вотчини є однаковим у французькому та німецькому законодавстві, за винятком властивості, яка є невід'ємною. Стаття 8, параграф 1 Угоди визначає це як "вотчину кожного з подружжя на дату, коли шлюбний режим набирає чинності".
Заборгованість кожного з подружжя також враховується в їх первісному вотчині, навіть якщо вони "перевищують суму активів". Отже, може існувати негативна оригінальна спадщина. У своїй статті 1571 Французького цивільного кодексу визнано існування негативної оригінальної спадщини, тоді як у параграфі 1374 BGB (Bürgerliches Gesetzbuch) борги можуть бути вирахувані лише за умови, що вони мають зв'язок (Verbindlichkeit) з активом.
Пунктом 2 цієї статті передбачено, що майно, отримане в подальшому одним із подружжя у спадок або подарунок, додається до початкової спадщини, а також компенсація, отримана в якості компенсації за тілесну або моральну шкоду. Це останнє роз'яснення було додано, оскільки поняття власного власності не відоме в німецькому законодавстві.
У пункті 3 франко-німецькі законодавці вказують, що не включає первісна вотчина, тобто ні плоди товарів, що її складають, ні плоди цих товарів, "переданих чоловіком родичам по прямій лінії під час шлюбу режим ”. Це положення не відображає німецького чи французького законодавства. У німецькому законодавстві даруване майно не вираховується з оригінальної спадщини, а додається до остаточної спадщини, а у французькому законодавстві будь-яке дарування майна вираховується з оригінальної спадщини.
Крім того, оцінка оригінальної спадщини є результатом компрометації двох національних законів. Стаття 9 (1) передбачає, що наявні активи оцінюються на дату набрання чинності шлюбним режимом. Що стосується товарів, придбаних згодом, то вони оцінюються в день їх придбання. У пункті 3 згаданої статті вказується, що визначена величина "індексується середньою зміною загального індексу споживчих цін Договірних Держав". Це також стосується боргів (стаття 9, параграф 4 Угоди). Ці принципи натхнені німецьким законодавством (параграф 1376 BGB), яке враховує оригінальну спадщину в її початковій вартості, яка залишається незмінною та незмінною. Таким чином, поняття індексації боргу є специфічним для німецького законодавства і не передбачене французьким законодавством.
Однак у пункті 2 статті 9 Угоди внесено нюанс, натхненний французьким законодавством, щодо оцінки первісної спадщини власності та майнових прав. «Будівлі та права на нерухоме майно первинної вотчини, крім узуфрукту та права користування та проживання, оцінюються на дату скасування режиму. "(http://www.senat.fr/leg/pjl10-372.html)
Після визначення оригінальної спадщини необхідно оцінити остаточну спадщину. Остаточна вотчина відповідно до пункту 1 статті 10 складається з майна, що належить дружині/дружині на дату скасування режиму. Заборгованість також враховується, навіть якщо вона перевищує суму активів. Таким чином, остаточна спадщина також може бути негативною.
Остаточна спадщина також включає (пункт 2 статті 10):
-майно, подароване подружжям, якщо пожертва була надмірною з огляду на спосіб життя подружжя.
Знаючи, що пожертви, що стосуються оригінальної спадщини, переданої безпосереднім родичам, не враховуються в остаточній спадщині. Однак, додається до остаточної спадщини, «додана вартість, що забезпечується поліпшеннями цього майна протягом тривалості шлюбного режиму за рахунок коштів, що не залежать від оригінальної спадщини. "
- майно, передане або розсіяне з метою заподіяння шкоди другому з подружжя. Ці добровільні зміни до спадщини з метою заподіяння шкоди другому з подружжя враховуються лише в тому випадку, якщо вони відбулися менш ніж за десять років до скасування режиму і лише в тому випадку, якщо інший з подружжя не дав на це згоди. У цьому останньому пункті важливо зазначити, що бездіяльність подружжя може розглядатися як мовчазне схвалення.
Вартість цих товарів оцінюється "у день пожертви" та індексується за індексом споживчих цін Договірних Держав відповідно до пунктів 2 та 3 статті 11, на відміну від остаточної оцінки активів, яка проводиться "на дату розпуску" шлюбного режиму. "Крім того, якщо розпуск відбувається після розірвання шлюбу або прийняття судового рішення, оцінка, а також склад остаточного майна проводиться на" дату подання позовної заяви "(стаття 13 Угоди).
Визначається оригінальна спадщина та остаточна спадщина, залишається лише визначити заявку на участь.
B. Режим претензій до участі
Для того, щоб розрахувати претензію на участь, необхідно визначити суму витребу кожного з подружжя. Кількість виїздів - це різниця між остаточною спадщиною та оригінальною спадщиною кожного.
Подружжя з меншою сумою призових справ має право на вимогу про участь, рівну половині різниці в перевищенні надбань другого подружжя (стаття 12 Угоди).
Наприклад: Якщо вилучення подружжя А дорівнюють 200, а подружжя В складають 300, тоді подружжя А має право на заявку про участь. Це зросте до 50 (300-200 = 100/2 = 50).
Стаття 14 Договору передбачає обмеження вимоги про участь "до половини вартості активів подружжя-боржника після вирахування боргів на дату, яка використовується для визначення суми цієї вимоги. "Однак ліміт заявки на участь збільшується у разі передачі майна у власність, відчуження чи розвіювання (пункт 2 статті 10), за винятком подарованого майна, що є частиною оригінальної спадщини.
Вимога про участь в принципі сплачується одразу чоловіком-боржником. Але останній може, згідно зі статтею 17 Угоди, попросити суд надати йому строк для врегулювання боргу, якщо негайне врегулювання "покарає його несправедливо".
Кредитор може, якщо це клопотання задоволено судом, вимагати забезпечення забезпечення.
Пункт 2, тим не менше, нагадує, що борг, сплата якого відстрочена, несе відсотки.
Крім того, заява про участь призводить до оплати готівкою (пункт 2 статті 12 Угоди). Однак на вимогу одного з подружжя суд може постановити передачу майна від боржника кредитору, якщо це справедливо. Цей пункт не пов'язаний ні з німецьким, ні з французьким законодавством, оскільки французьке законодавство дозволяє подружжю-боржнику здійснити натуральну угоди, "якщо він може виправдати серйозні труднощі, які заважають йому платити грошима. (Стаття 1579 Цивільного кодексу), а німецьке законодавство дозволяє подружжя кредитора вимагати від судді розпорядження про передачу певних активів боржника шляхом приписання його боргу (параграф 1383 BGB) (Revue Droit de la Famille № 5, травень 2010 р., дослідження 8, SIMLER PHILIPPE, The new optional Franco -Німецький шлюбний режим для участі у визвольних акціях)
Стаття 12, параграф 3 передбачає, що заява про участь "може бути передана внаслідок смерті та передана inter vivos".
Нарешті, заява про участь передбачена трьома роками, як у німецькому законодавстві та французькому законодавстві. Однак відправна точка припису в факультативному режимі запозичена у німецької моделі (параграф 1378 BGB), яка починається з "дати, коли чоловік/дружина дізнається про розпуск шлюбного режиму, і не пізніше 10 років (30 років у німецькому законодавстві) після розпуску режиму »(стаття 15 Угоди). У той час як у французькому законодавстві період починається з дати припинення шлюбного режиму (стаття 1578, п. 3 Цивільного кодексу).
Цей спільний франко-німецький проект вперше створює загальний для Франції та Німеччини матеріальний закон, який, безперечно, поширюватиметься на всю Європу. Оскільки ця угода, безумовно, двостороння, але вона надає можливість іншим державам-членам приєднатися до неї.
Необов'язковий франко-німецький режим участі у придбаннях був ратифікований у Німеччині та опублікований в офіційному бюлетені 15 березня 2012 року. Цей режим, запроваджений до BGB, автоматично застосовується до Lebenspartnerschaft (еквівалент PACS у Німеччині, але який не є відкритим лише для людей тієї самої статі). У Франції законопроект про дозвіл на ратифікацію був представлений 23 березня 2011 року під час Ради міністрів.
Однак залишається одне зауваження, що в Угоді не було згадано про компенсаційну допомогу та Versorgungsausgleich, де йдеться про долю внесків на пенсію кожного з подружжя протягом періоду шлюбу. Добровільний акт або просте забуття делегацій?
Бібліографія:
- Філіп СІМЛЕР, Новий факультативний франко-німецький режим подружжя для участі в акціях, Сімейне право № 5, травень 2010 р., Дослідження 8
-Єва БЕККЕР, Ein europäischer Guterstand? Der deutsch-französische Wahlgüterstand, ERA (Europaïsche Rechtsakademie/Академія європейських прав) 22 лютого 2011 р., Стор.
- Міністерство юстиції, Actu Justice № 6, лютий 2010 р., Угода між Францією та Німеччиною: створення спільного шлюбного режиму
-Gesetz zu dem Abkommen vom 4. February 2010 zwischen der Bundesrepublik Deutschland und der Französischen Republik über den Güterstand der Wahl-Zugewinngemeinschaft, Bundesgesetzblatt Teil 2, Nr 7, 2012, p.177 to 199