Наказ від 22 червня 2020 року про внесення змін до вимог, що стосуються

Міністр екологічного та інклюзивного перехідного періоду,
Беручи до уваги Екологічний кодекс, зокрема розділ VIII його книги I та розділ I його книги V, а зокрема статті L. 512-5 та L. 515-46;
З огляду на змінений наказ від 26 серпня 2011 року, що стосується установок для виробництва електроенергії, що використовують механічну енергію вітру в межах установки, що підлягає санкціонуванню відповідно до статті 2980 законодавства про установки, класифіковані для захисту навколишнього середовища;
Беручи до уваги змінений наказ від 26 серпня 2011 року, що стосується відновлення та створення фінансових гарантій для установок з виробництва електроенергії, що використовують механічну енергію вітру;
Беручи до уваги зауваження, зроблені під час публічних консультацій, проведених з 19 лютого 2020 року по 10 березня 2020 року, із застосуванням статті L. 123-19-1 Кодексу про довкілля;
Беручи до уваги думку відповідних професійних організацій;
Беручи до уваги висновок Вищої ради з питань запобігання технологічним ризикам від 18 травня 2020 року,
Зупинено:

року

Стаття 1

Змінений наказ від 26 серпня 2011 року, що стосується установок з виробництва електроенергії, що використовують механічну енергію вітру в установці, що підлягає санкціонуванню відповідно до статті 2980 законодавства про установки, класифіковані для захисту навколишнього середовища, змінено відповідно до положень статей 2-22 цього порядок.

Стаття 2

До статті 1 вносяться такі зміни:
У другому пункті статті 1 вищезазначеного указу від 26 серпня 2011 року посилання на статтю R. 512-33 замінено посиланням на статтю R. 181-46 Кодексу про довкілля.
Третій абзац замінено на:
"Установки, які були об'єктом промислового введення в експлуатацію до 13 липня 2011 року, ті, хто отримав дозвіл на будівництво до цієї ж дати, а також ті, щодо яких розпорядження про відкриття публічного запиту було видано до цієї ж дати, називаються" існуючі установки ».
"Положення статей розділів 1, 5, 6, 7, 8, розділу 4, за винятком 1-го та 3-го абзацу статті 17 та пункту V 4-1 та пункту II 4-2 статті 4 розділу 2 застосовуються до існуючих установок.
"Положення статей розділу 3, першого та третього абзацу статті 17 розділу 4 та розділу 2, за винятком пунктів V 4-1 та II 4-2 статті 4, не застосовуються до існуючих установок. В контексті оновлення існуючої установки, яка регулюється статтею R. 181-46 Кодексу про довкілля, вищезазначені положення набувають чинності. "

Стаття 3

Статтю 2 замінено таким:

“Мистецтво. 2.1.-Для цілей цього указу наступні терміни розуміються як такі:
“Точка підключення: точка підключення установки до електричної мережі. Це може бути, серед іншого, станція доставки або станція зв'язку. Це становить межу між внутрішньою та зовнішньою електричною мережею.
"Промисловий введення в експлуатацію: робоча фаза після періоду випробувань.
"Перевищення швидкості: швидкість обертання обертових частин (ротора, що складається з маточини та лопатей, а також лінії вала до генератора) перевищує максимальне значення, вказане виробником.
"Вітрогенератор: механічний пристрій, призначений для перетворення енергії вітру в електрику, що складається з таких основних елементів: щогла, гондола, ротор, до якого прикріплені лопаті, а також, де це можливо, трансформатор.
"Виникнення: різниця між зваженим рівнем звукового тиску" А "навколишнього шуму (установка в експлуатації) та залишкового шуму (за відсутності шуму, створюваного установкою).
"Регульовані зони появи:

"- інтер’єр будівель, заселених або зайнятих третіми особами, що існують на дату дозволу на нові установки або на дату дозволу на будівництво існуючих установок, та їх найближчі зовнішні частини (внутрішній дворик, сад, тераса);
“- Будівельні зони, визначені містобудівними документами, які можуть бути доступні третім особам та опубліковані на дату дозволу на нові установки або на дату дозволу на будівництво існуючих установок;
"- інтер’єр будівель, заселених або заселених третіми особами, на які подано заявку на отримання дозволу на будівництво, у зонах забудови, визначених вище, та їх найближчі зовнішні частини (внутрішній дворик, сад, тераса), за винятком будівель розташовані в районах, призначених для ремісничої або промислової діяльності, коли заявка на дозвіл на будівництво подана до того, як установка введена в експлуатацію.

"Периметр вимірювання шуму при установці: периметр, що відповідає найменшому опуклому багатокутнику, в якому вписані диски з центром на кожній вітрогенераторі, а радіус R визначається наступним чином:

R = 1,2 × (висота втулки + довжина половини ротора)

"Зони впливу: у значенні цього указу під зонами удару розуміють, що вони знаходяться в межах поверхні, визначеної мінімальними відстанями відриву, зазначеними в таблиці I статті 4, і для яких вимірювання метеорологічного радару непридатні через кумулятивний вплив вітрових турбін.
"Початкова фінансова гарантія: фінансова гарантія, що підпорядковує введення в експлуатацію об'єкта з виробництва електроенергії з використанням механічної енергії вітру відповідно до I статті R. 515-101 Кодексу про довкілля.
"Оновлена ​​фінансова гарантія: оновлення початкової фінансової гарантії установки, що працює, відповідно до заданої періодичності.
"Оновлена ​​фінансова гарантія: фінансова гарантія, що підпорядковує повернення в експлуатацію установки після її поновлення, доводиться до відома префекта в застосуванні II статті R. 181-46 Кодексу довкілля.

“Мистецтво. 2.2.-I.-Запитувач та оператор зобов’язані заявити технічні дані, що стосуються установки, включаючи всі вітрогенератори. Методи передачі та характер технічних даних, що підлягають декларуванню, визначаються повідомленням в Офіційному бюлетені Міністерства екологічної та солідарної економіки.
"II. - З дати публікації повідомлення, зазначеного в пункті I цієї статті, заява повинна бути зроблена та, за необхідності, оновлена, протягом максимум п'ятнадцяти днів після кожного з наступних кроків:

“- подання файлу заявки на отримання екологічного дозволу, передбаченого статтею R. 181-12 Кодексу про довкілля;
“-Подача справи до префекта в застосуванні II статті R. 181-46 кодексу навколишнього середовища;
“- Декларація про відкриття будівельного майданчика однієї або декількох вітрогенераторів;
“- Промисловий пуск вітрогенераторів, включаючи, де це можливо, після їх оновлення;
"- Початок місця демонтажу вітрогенератора.

"Коли відповідний етап вже був виконаний на дату публікації повідомлення, зазначеного в пункті I цієї статті, заява повинна бути зроблена протягом шести місяців після цієї публікації.

“Мистецтво. 2.3.-I.-Оператор надає інспекції класифікованих установок звіти, реєстри, посібники, інструкції та супровідні документи, зазначені в цьому наказі, у їх французькій версії, за необхідності у безнадійній версії.
"II. - Як відступ від I, оператор передає в інспекцію класифікованих установок у їх французькій версії, якщо це застосовується в безнадійній версії:

“- звіти про екологічний моніторинг, зазначені у статті 12, не пізніше ніж через 6 місяців після останньої пошукової кампанії, проведеної в рамках цього моніторингу;
"- акустичні звіти, складені після перевірки відповідності установки, передбаченої статтею 28, не пізніше 3 місяців після закінчення вимірювальної кампанії. "

Стаття 4

Статтю 3 замінено таким:

“Мистецтво. 3.-I.-Без шкоди мінімальній відстані відстані, встановленій статтями L. 515-44 та, де це можливо, L. 515-47 Кодексу про довкілля, установка розташована на мінімальній відстані 300 метрів:

“- основна ядерна установка, охоплена статтею 28 закону № 2006-686 від 13 червня 2006 року, що стосується прозорості та безпеки в ядерних питаннях;
"- установка, класифікована для захисту навколишнього середовища, що підпадає під статтю L. 515-32 Кодексу про довкілля.

“II.-Відстань відриву вимірюється від основи щогли кожного вітрогенератора в установці. "

Стаття 5

Статтю 4 замінено таким:

“Мистецтво. 4. - Установка розташована таким чином, щоб не суттєво порушити роботу радарів, що використовуються в контексті місій метеорологічної безпеки для людей та вантажів та безпеки на морському та річковому плаванні.
"Крім того, порушення, спричинені установкою, суттєво не впливають на експлуатаційні можливості радарів та навігаційних засобів, що використовуються в контексті місій цивільної аеронавігаційної безпеки та місій військової безпеки.

“Мистецтво. 4-1.-I.-З метою дотримання абзацу першого цієї статті щодо аспектів метеорологічної безпеки людей та вантажів передбачені мінімальні відстані відстані, передбачені пунктом 12 ° d статті D. 181 -15-2 коду середовища викладено в таблиці I.


Мінімальна віддалена відстань у кілометрах

РЛС смуги частот

20

РЛС діапазону частот

30

РЛС діапазону частот X

10

"II.-Сукупне дослідження впливу, передбачене пунктом 12 ° d статті D. 181-15-2 Кодексу навколишнього середовища, обґрунтовує відповідність:

“- максимальна довжина 10 км від кожної зони удару, пов’язаної з проектом;
“- мінімальна відстань між різними зонами удару 10 км;
“- максимальне приховування в будь-який час 10% поверхні радіолокаційного променя однією або кількома вітрогенераторами;
"- мінімальна відстань 10 км між кожною зоною впливу та чутливими ділянками, що складаються з основних ядерних установок та установок, зазначених у статті L. 515-8 Кодексу про навколишнє середовище до 31 травня 2015 р. або статті L. 515-36 екології Кодекс від 1 червня 2015 року.

“- презентація методу моделювання;
“- Обґрунтування компетенції органу чи органів, відповідальних за впровадження цього методу моделювання;
"- порівняння фактично спостережуваних збурень та результатів моделювання, проведеного на основі однієї або декількох вітроелектростанцій, розташованих на відстані від метеорологічного радару, як визначено в Таблиці I. Вибір цих парків є предметом попередньої домовленості міністра, відповідального за об'єкти, класифіковані для захисту навколишнього середовища, після консультацій останньої державної установи, відповідальної за державні місії, з точки зору метеорологічної безпеки людей і товарів.

"На підставі наданої інформації міністр, який відповідає за секретні установки для охорони навколишнього середовища, консультується з державною установою, відповідальною за державні місії, щодо метеорологічної безпеки людей та майна.
"Визнання методу моделювання та органів, компетентних його застосовувати, є предметом рішення міністра, відповідального за установки, класифіковані для захисту навколишнього середовища.
"IV.-Відповідно до пункту 4 статті R. 181-32 Кодексу про довкілля, згода державної установи, відповідальної за державні місії у питаннях метеорологічної безпеки людей і товарів, потрібна, коли встановлення вітрогенератора менше ніж захисні відстані, встановлені в таблиці II. За необхідності, ця державна установа вимагає додаткової інформації щодо дослідження сукупного впливу, передбаченого пунктом II цієї статті.


Захисна відстань у кілометрах

РЛС смуги частот

5

РЛС діапазону частот

10

РЛС діапазону частот X

4

“V. - У випадку проекту відновлення, крім ідентичного оновлення, установки, яка не відповідає порогам одного або декількох критеріїв сукупного впливу, встановлених у пункті II цієї статті, модифікація вітряних турбін робить не збільшувати ризик порушення метеорологічних радарів за тим чи іншим критерієм. З цією метою елементи, до яких звертається увага префекта в застосуванні статті R. 181-46 Кодексу навколишнього середовища, містять дослідження, що порівнює сукупний вплив до та після модифікації.

“Мистецтво. 4-2.-I.-Для того, щоб задовольнити перший абзац цієї статті, з точки зору безпеки морської та річкової навігації вітрові турбіни встановлюються з дотриманням мінімальних відстаней відриву, зазначених у таблиці III нижче. оператор має письмову згоду державної установи, відповідальної за державні місії з питань морської та річкової безпеки судноплавства.


Мінімальна віддалена відстань у кілометрах

Радар гавані

20

Радіолокаційний центр регіонального спостереження та порятунку

10

"II. - У разі проекту оновлення, крім ідентичного оновлення установки, що не дотримується мінімальних відстаней відриву, встановлених у Таблиці III, модифікація вітряних турбін не збільшує ризик порушення роботи портових радарів та регіонального спостереження та рятувальні центри. З цією метою оператор має письмову згоду державної установи, відповідальної за державні місії у питаннях безпеки морського та річкового судноплавства.

“Мистецтво. 4-3.-Правила, що застосовуються до згоди міністра, відповідального за цивільну авіацію, встановлюються наказом, прийнятим для застосування статті R. 181-32. "