Наказ від 241114 щодо методів застосування енергетичного аудиту, передбачених у главі

(ОВ № 273 від 26 листопада 2014 р.)
NOR: DEVR1412294A

Цільові аудиторії: юридичні особи, визначені Указом No 2013-1121 від 4 грудня 2013 року.

застосування

Об'єкт: визначення процедур подання заявок на проведення енергетичного аудиту, передбачених главою III розділу III книги II Енергетичного кодексу.

Набрання чинності: цей указ набирає чинності на наступний день після його опублікування.

Зауважте: Директива 2012/27/ЄС від 25 жовтня 2012 року, що стосується енергоефективності, вимагає від великих компаній проводити енергетичний аудит своєї діяльності кожні чотири роки. Він передбачає, що перші перевірки повинні відбутися до 5 грудня 2015 року. Відповідно до Закону No 2013-619 від 16 липня 2013 року, Указ № 2013-1121 від 4 грудня 2013 року визначає, що цей обов'язок покладається на компанії більш більше 250 осіб або тих, чий річний оборот перевищує 50 млн. євро або загальний баланс перевищує 43 млн. євро. Цей указ визначає умови застосування зобов'язання, що стосується, зокрема, методології аудиту та визнання компетентності аудиторів.

Список літератури: з текстом цього указу можна ознайомитись на сайті Легіфрансу (http://www.legifrance.gouv.fr)

Міністр екології, сталого розвитку та енергетики та міністр економіки, промисловості та цифрових технологій,

Беручи до уваги Директиву 2012/27/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 25 жовтня 2012 року щодо енергоефективності, що вносить зміни до директив 2009/125/ЄС та 2010/30/ЄС та скасовує директиви 2004/8/ЄС та 2006/32/ЄС, зокрема стаття 8;

Беручи до уваги Господарський кодекс, зокрема його статтю L. 233-3;

Беручи до уваги указ № 2013-1121 від 4 грудня 2013 року, що стосується меж, за якими юридична особа проводить енергетичний аудит;

Беручи до уваги указ № 2014-1393 від 24 листопада 2014 року, що стосується методів застосування енергетичного аудиту, передбачених главою III заголовка III книги II енергетичного кодексу,

Стаття 1 указу від 24 листопада 2014 року

Енергоаудит проводиться відповідно до загальної методики та вимог до якості їх підготовки, впровадження та повернення, визначених стандартом NF EN 16247-1: 2012. Для діяльності, пов’язаної з будівлями, промисловими процесами та транспортом, ці вимоги доповнюються конкретними положеннями, визначеними стандартами NF EN 16247-2: 2014 Будинки, NF EN 16247-3: 2014 Процеси та NF EN 16247-4: 2014 Транспорт.

За умови обґрунтування своєї актуальності компанія, яка здійснює свою діяльність подібним чином у різних будівлях, може провести енергетичний аудит на зразку цих будівель згідно з процедурами, визначеними у Додатку I.
Енергоаудит також може використовувати орієнтири, характерні для промислових технічних систем, або посібники, адаптовані до промислових секторів, за умови, що ці орієнтири доповнюють вищезгаданий метод і не замінюють його.

Стаття 2 указу від 24 листопада 2014 року

Я. Зовнішній постачальник послуг визнаний компетентним проводити енергетичний аудит, якщо він має знак якості у кожній із сфер, в яких він проводить енергетичний аудит (будівлі, промислові процеси або транспорт), відповідно до еталону вимог. ресурсів та навичок, визначених стандартом NF X 50-091 Загальні вимоги, що стосуються кваліфікаційних органів для постачальників, або еквівалент, доповнений додатковими критеріями, визначеними в частині 1 додатка II.

II. Внутрішній персонал компанії визнаний компетентним для проведення енергетичного аудиту, якщо він відповідає критеріям, визначеним у частині 2 додатка II.

Стаття 3 указу від 24 листопада 2014 року

Енергозберігаючі дії, рекомендовані у звіті про аудит, класифікуються відповідно до ієрархії можливостей для підвищення енергоефективності, розмежовуючи операції, очікувана віддача інвестицій яких менше одного року, від одного до чотирьох років або більше.

Коли енергоаудит проводиться зовнішнім постачальником послуг, у звіті про аудит вказується номер сертифіката та включається копія сертифіката. Зовнішній постачальник послуг, який проводив аудит, не може протидіяти передачі компанією третім особам інформації, що міститься в цьому аудиті.

Коли енергетичний аудит проводиться внутрішньо, звіт про аудит обґрунтовує технічні засоби, застосовані для застосування методологічних вимог, передбачених статтею 1, та відповідність персоналу енергетичного аудиту умовам, передбаченим у статті 2. Організаційна схема компанії або групи компаній, що визначають позицію співробітників енергетичного аудиту та автобіографії із переліком дипломів та професійного досвіду технічних референтів додаються до цього звіту.

Елементи резюме звіту про енергетичний аудит визначені в Додатку III.

Стаття 4 указу від 24 листопада 2014 року

Генеральний директор з питань енергетики та клімату та генеральний директор компаній несуть відповідальність за виконання цього указу, який буде опублікований в Офіційному віснику Французької Республіки.

Вчинено 24 листопада 2014 року.

Міністр екології, сталого розвитку та енергетики,

Для міністра та за делегуванням:
Генеральний директор з питань енергетики та клімату,
Л. Мішель

Міністр економіки, промисловості та цифрових технологій,

Для міністра та за делегуванням:
Генеральний менеджер компаній,
П. Форе

Додаток I: Енергетичний аудит: Процедура відбору проб

Аудитор збирає та аналізує споживання енергії у всіх відповідних будівлях, щоб переконатися, що вони подібні або, можливо, будуть організовані в подібні підгрупи.

У кожній підмножині розмір вибірки y принаймні дорівнює квадратному кореню з кількості сайтів x: (y = √x), округленого до наступного цілого числа.

Принаймні 25% вибірки відбирається випадковим чином.

Енергоаудит кожної будівлі за зразком підмонтажу (вузлів) встановлюється відповідно до методу, передбаченого у статті 1.

Звіт про аудит обґрунтовує подібне використання енергії у вищезазначених підгрупах та екстраполяцію результатів аудитів, проведених за зразками, на всі будинки.

Додаток II

1. Критерії, що стосуються визнання компетентності зовнішнього постачальника послуг

На додаток до вимог стандарту NF X 50-091 або еквівалента, знак якості включає до своєї системи відліку та/або номенклатури наступні вимоги, яким повинні відповідати всі заявники:

Документи, що підлягають наданню для правових, адміністративних, правових та фінансових критеріїв:
1 ° Статути (для юридичних форм, крім вільних професій);
2 ° K біс менше трьох місяців або сертифікат INSEE менше трьох місяців для структур, які не є компаніями;
3 ° Біографія та витяг із судимості менш ніж за три місяці для особи, яка має повноваження залучати структуру заявника;
4 ° Сторінка 3 форми NOTI2 на поточний рік або присяжний сертифікат адміністративної та фінансової регулярності;
5 ° чинний страховий сертифікат (професійна відповідальність та операційна відповідальність) із зазначенням охопленої діяльності;
6 ° Список власників паїв або акцій для тих, хто володіє більше 10% статутного капіталу, із зазначеними сумами;
7 ° CERFA за формою № 2052 або 2035 з податкової декларації за останній закритий фінансовий рік.

2. Критерії, що стосуються визнання компетентності співробітників внутрішнього енергетичного аудиту

Додаток III: Елементи резюме звіту про енергетичний аудит

Короткий зміст звіту про енергетичний аудит включає:
- номер сертифіката, коли аудит проводиться зовнішнім постачальником послуг;
- загальна інформація, що стосується перевіреної компанії, включаючи площу будівель, що підлягають аудиту, якщо це застосовно;
- перевірені види діяльності;
- для всіх видів енергоспоживання, споживання та типу енергії, що використовується;
- для транспортної діяльності елементи характеристики самого парку транспортних засобів, сегментовані за режимом та типом транспортного засобу;
- сума рахунку за енергію, пов'язана з різними видами споживаної енергії;
- розстановка пріоритетів можливостей для підвищення енергоефективності;
- пропозиції щодо заходів, пов’язаних з можливостями підвищення енергоефективності, оцінкою їх вартості, щорічної економії енергії, їх рентабельності інвестицій, а також, у випадку будівель, описом можливого впливу на довговічність будівлі та архітектурної якості.