РОЗДІЛ III ПОЛОЖЕННЯ ЩОДО СХЕМ ДЕРЖАВНИХ ПОСЛУГ

Стаття 40

Положення статей 42 - 64 та 66 цього закону застосовуються до державних службовців, які є членами Національного пенсійного фонду для працівників місцевих органів влади, а також до працівників, які регулюються пенсійною схемою для працівників у державних промислових закладах, на умовах, визначених за необхідності, згідно з указом Державної ради.

щодо

Стаття 41

Стаття L. 75 Цивільного та військового пенсійного кодексу та абзац четвертий статті 6 Закону № 79-563 від 6 липня 1979 року, що стосується компенсації представникам у Європейському Парламенті, скасовуються з дати опублікування цей закон.

Стаття 42

Стаття 43

Стаття 44

Стаття 45

Стаття 46

Стаття 47

Стаття 48

І. - Змінення абзацу.

II. - Положення b статті L. 12 Цивільного та військового пенсійного кодексів, що випливають з формулювання 2 ° I, застосовуються до пенсій, що виплачуються з 28 травня 2003 р.

Стаття 49

Стаття 50

Стаття 51

Стаття 52

Стаття 53

Стаття 54

Стаття 55

Стаття 56

Стаття 57

Стаття 58

Стаття 59

Стаття 60

Стаття 61

Стаття 62

І. - Змінення абзацу.

II. - Положення I набувають чинності з дати опублікування цього закону.

Стаття 63

І. - Змінення абзацу.

II. - Положення I застосовуються з 1 січня 2006 року.

Стаття 64

Стаття 65

Статті L. 37 bis, L. 42, L. 58, L. 59, L. 68, L. 69, L. 70, L. 71 і L. 72, а також абзаци перший та четвертий статті L. 87 Цивільного та військового пенсійного кодексів скасовано.

Призупинення, здійснене відповідно до абзацу першого статті L. 87, припиняється з дати набрання чинності цим законом.

Стаття 66

Положення Цивільного та військового пенсійного кодексів набувають чинності у своїх редакціях, що випливають із статей 42 - 64, за таких умов:

I. - Незважаючи на обмеження, передбачені в останньому пункті статті L. 5, підтвердження служб, визначених у цьому пункті, коли термін перебування на військовій службі або вступ на службу до 1 січня 2004 року, слід вимагати до виключення з посади керівників і до 31 грудня 2008 року.

II. - До 31 грудня 2008 року кількість кварталів, необхідна для отримання максимального відсотка цивільної або військової пенсії, встановлюється, як зазначено в наступній таблиці, шляхом відступу від першого абзацу I статті L. 13:

I: Рік, протягом якого виконуються умови, зазначені в I та II статті L. 24

КІЛЬКІСТЬ ЧВЕРТІВ, необхідних для отримання максимального відсотка цивільної або військової пенсії (ст. Л. 13)

І: До 2003 року; 150

III. - До 31 грудня 2019 року фіксуються, як зазначено в наступній таблиці:

l ° коефіцієнт зниження коефіцієнта, шляхом відступу від положень I та II статті L. 14;

2 ° Вік, у якому знижується коефіцієнт зниження, виражений щодо вікової межі, шляхом відступу від 1 ° I статті L. 14.

I: Рік, протягом якого виконуються умови, зазначені в I та II статті L. 24

II: ШВИДКОСТЬ коефіцієнта зниження, за квартал (I та II статті L. 14)

III: ВІК, В ЯКОМУ КОЕФІЦІЄНТНЕ ОТМЕНЕННЯ ЗНИЖЕННЯ

виражене щодо вікової межі класу (I ° I статті L. 14)

І: До 2005 року

III: Не застосовується

III: Вікова межа мінус 16 термінів

III: Вікова межа мінус 14 термінів

III: Вікова межа мінус 12 термінів

III: Вікова межа мінус 11 термінів

III: Вікова межа мінус 10 термінів

III: Вікова межа мінус 9 термінів

III: Вікова межа мінус 8 термінів

III: Вікова межа мінус 7 термінів

III: Вікова межа мінус 6 термінів

III: Вікова межа мінус 5 термінів

III: Вікова межа мінус 4 терміни

III: Вікова межа мінус 3 терміни

III: Вікова межа мінус 2 терміни

Вікова межа мінус 1 триместр

IV. - Декрети, видані Державною радою, передбачають перегляд пенсій, призначених чиновникам та їх вигодонабувачам, за умови, викладеного у статті L. 16 Кодексу цивільних та військових пенсій у його редакції до 1 січня 2004 року. дата скасування їхнього корпусу або чинів, коли законодавча реформа, яка відбулася до 1 січня 2004 р., вирішила вивести їх з життя.

Пенсії переглядаються відповідно до правил класифікації на етапі, що включає індекс, що дорівнює або, якщо цього не вдалося, негайно перевищує той, що враховується при обчисленні пенсії. Не враховується стаж роботи, набутий зацікавленими сторонами на дату звільнення керівників.

Перегляд пенсій пільговиків відбувається за тих самих умов.

За жодних обставин перегляд пенсії не може призвести до зменшення пенсії, виплаченої до її втручання.

V. - Пенсії, доведені до гарантованого мінімуму до набрання чинності цим законом, переоцінюються за умовами статті L. 16 з 1 січня 2004 р.

До 31 грудня 2013 року застосовуються положення, наведені в наступній таблиці, шляхом відступу від а та b статті L. 17, і отримана сума служить, де це можливо, еталоном для застосування c c та сама стаття.

I: ЗА виплату пенсій:

II: КОЛИ пенсія винагороджує п’ятнадцять років ефективного стажу, її розмір не може бути менше:

III: СУМА, що відповідає значенню збільшеного індексу на 1 січня 2004 року:

IV: ЦЮ частку збільшують на:

V: НА ДОДАТКОВИЙ РІК ефективного обслуговування від п’ятнадцяти до:

І, НА ДОДАТКОВИЙ РІК після цього останнього періоду до сорока років:

V: Двадцять п’ять

V: Двадцять п’ять з половиною

V: Двадцять шість

V: Двадцять шість з половиною

V: Двадцять сім

V: Двадцять сім з половиною

V: Двадцять вісім

V: Двадцять вісім з половиною

V: Двадцять дев’ять

V: Двадцять дев'ять з половиною

Для застосування таблиці, що міститься у попередньому пункті, заява про вислугу років, згадана в b статті L. 17, враховує премії, передбачені цією статтею в її формулюванні до 1 січня 2004 р., Крім отриманих. для військових служб згідно з c та d статті L. 12 в межах:

- п'ять років премій у 2004 році;

- чотири роки премій у 2005 році;

- три роки преміювання в 2006 році;

- два роки преміювання в 2007 році;

- один рік премій у 2008 році.

VI. - Шляхом відступу від статті L. 85, власники пенсії, виплаченої до 1 січня 2004 р., Можуть до 31 грудня 2005 р. Скористатися правилами накопичення пенсії з виплатою за діяльність, що діє на 31 грудня 2003 р. якщо вони виявляться вигіднішими.

Стаття 67

Стаття 68

Посилення чину та складу, що відбулися за три роки до виходу державних службовців на пенсію, будуть предметом доповіді щороку:

- відповідного міністра щодо державних службовців, до яких застосовується закон № 84-16 від 11 січня 1984 р. про статутні положення, що стосуються державної служби держави;

- до нарадчої асамблеї відповідної місцевої влади щодо державних службовців, до яких застосовується закон № 84-53 від 26 січня 1984 р. щодо статутних положень, що стосуються територіальної державної служби;

- рада директорів установи для державних службовців, до якої застосовується закон № 86-33 від 9 січня 1986 року про статутні положення, що стосуються державної служби в лікарні;

- міністру оборони для військовослужбовців усіх рангів, що мають статус військовослужбовця, який проходить службу за контрактом.

Стаття 69

Стаття 70

Стаття 71

Стаття 72

Стаття 73

А. - Змінення абзацу.

Б. - Незважаючи на положення 1 ° і 3 ° А, віковий стан, згаданий в останньому пункті цих 1 ° і 3 °, встановлюється на:

- п'ятдесят п'ять з половиною років за 2004 рік;

- п'ятдесят шість років за 2005 рік;

- п'ятдесят шість років і три місяці 2006 року;

- п'ятдесят шість з половиною років за 2007 рік.

Стаття 74

Державним службовцям, які отримують відпустку після закінчення служби, надану на умовах, передбачених Розділом II Закону № 96-1093 від 16 грудня 1996 року про зайнятість на державній службі та різні законодавчі заходи, пенсія виплачується на умовах, передбачених у статтях L. 12, L. 13 та L. 14 Кодексу цивільних та військових пенсій, що діє на день вступу у відпустку після закінчення служби.

Конкретні способи виплати пенсій, згадані в попередньому пункті, поширюються на державних службовців, які є членами Національного пенсійного фонду для працівників місцевих органів влади, а також на персонал, пов'язаний із пенсійною схемою для робітників у державних промислових закладах.

Стаття 75

Державні службовці, які користуються системою, передбаченою статтею 30-1 закону № 90-568 від 2 липня 1990 р., Що стосується організації державної служби пошти та телекомунікацій, пенсійні права яких будуть відкриті з 1 січня 2004 р., Залишаються для обчислення цих прав підпорядковуються положенням цивільного та військового пенсійного кодексів, що застосовуються на дату їх прийняття до системи, передбаченої вищезазначеним законом.

Стаття 76

І. - Встановлено обов’язковий додатковий державний пенсійний план шляхом передбаченого розподілу та пунктів, призначеного для забезпечення можливості набуття пенсійних прав на основі максимальної частки, визначеної указом Державної ради, усіх елементів оплати праці. будь-який вид, який не враховується при підрахунку цивільних та військових пенсій за вислугу років.

II.-Перевага режиму відкрита:

1 ° До державних службовців, до яких застосовується закон № 83-634 від 13 липня 1983 року про права та обов'язки державних службовців та № 84-16 від 11 січня 1984 року, що стосуються статутних положень, що стосуються державної державної служби, а також, що закони № 84-53 від 26 січня 1984 р., що містять законодавчі положення, що стосуються територіальної державної служби, та № 86-33 від 9 січня 1986 р., що містять статутні положення, що стосуються державної служби в лікарні;

2 ° Магістратам судового наказу;

3 ° Військовослужбовцям усіх рангів, що мають статус військовослужбовця, який проходить службу за контрактом;

4 ° До своїх подружжя, що вижили, а також до своїх сиріт.

III.-Внески, загальна ставка яких встановлена ​​указом Державної ради, розподіляються між роботодавцями та бенефіціарами рівномірно. Відкриття прав бенефіціарів відбувається за умови досягнення ними віку зазначені у статті L. 161-17-2 Кодексу соціального страхування та прийняті на пенсію.

Додаткова пенсія, що виплачується за планом, згаданим у 1, виплачується як рента. Однак для бенефіціарів, які набрали кількість балів нижче межі, визначеної указом Державної ради, вона виплачується в капіталі.

IV.-Цією системою керує державна адміністративна установа, яка перебуває під контролем держави. Це управління здійснюється радою директорів, до складу якої входять, зокрема, представники роботодавців та представники бенефіціарів, що сплачують внески.

V. - Рада директорів щороку оцінює зобов’язання, щоб визначити розмір резерву, який слід виділити для їх покриття.

VI.-Умови застосування цієї статті визначаються указом Державної ради.

VII.-Ця стаття набере чинності з 1 січня 2005 року.

Закон № 2010-1330 від 9 листопада 2010 року, стаття 118 II: Положення статті 38 застосовуються до пенсій, що набирають чинності з 1 липня 2011 року.

Стаття 77

Члени викладацького складу можуть, на їх прохання та за умов, встановлених указом Державної ради, зайняти на відрядженій службовій посаді посади, що відповідають їхній кваліфікації, незважаючи на правила щодо набору цих посад у державних адміністраціях або місцеві органи влади та державні адміністративні установи.

Вони отримають на цій посаді загальну компенсацію, принаймні рівну тій, яку вони отримали б, якби залишились у своєму тілі.

Після одного року служби на новій роботі цей персонал на їх прохання може бути інтегрований до органу постійних державних службовців, відповідальних за відповідну посаду, за умови перевірки їхньої придатності за умов, які будуть встановлені указом. Державна рада.

У своєму новому корпусі зацікавлені сторони будуть перекваліфіковані в еквівалентну оцінку та з індексом, рівним або, якщо його не вдасться, негайно перевищити той, що міститься у їхньому початковому корпусі.

Початковий період відрядження може бути продовжений щонайбільше на період такої ж тривалості. Бажаючі, які не будуть інтегровані на нову роботу, будуть негайно поновлені, навіть у надлишку, у своєму початковому корпусі. Протягом п’яти років після їхньої інтеграції до їхнього нового корпусу або системи працевлаштування вони можуть, за запитом, бути автоматично відряджені до свого початкового корпусу.

Ця можливість відрядження відкрита для членів викладацького складу початкової, середньої та вищої освіти.

Укази визначають перелік навчальних закладів, котрі користуються цими положеннями, а також умови та ступінь, необхідні кандидатам. Беручи до уваги можливості прийому, зазначені кожною адміністрацією або категорією місцевих органів влади чи державних установ, щорічні квоти пропонованих робочих місць для кожної адміністрації та для кожної категорії місцевих органів влади чи установ визначаються міжвідомчими декретами.