Чи можемо ми змінити Конституцію Конституційну раду

Резюме

Розділ XVI Конституції, який включає одну статтю - статтю 89, - присвячений перегляду конституції. Однак двічі генерал де Голль використовував іншу процедуру перегляду Конституції, а саме статтю 11 Конституції. Використання цієї останньої статті у конституційних питаннях було суперечливим.

можемо

Процедура перегляду, організована статтею 89 Конституції

Треба розрізняти три етапи.

Ініціатива

Походженням конституційного перегляду можуть бути:

будь-яка ініціатива президента республіки за пропозицією прем'єр-міністра, і є проект перегляду,

будь-яка ініціатива будь-якого парламентарія, тобто депутата або сенатора, і є пропозиція про перегляд.

На сьогодні всі зміни були президентськими.

Голосування в однакових термінах

Після включення до порядку денного парламенту законопроект або пропозиція про перегляд повинні бути проголосовані в однакових термінах Національними Зборами та Сенатом. Це проста більшість голосів. На відміну від того, що трапляється із звичайними законами, уряд не може дати Національній асамблеї "останнє слово", вимагаючи від неї остаточного рішення у випадку незгоди з Сенатом. Це означає, що кожна асамблея має таким чином право вето, будь-який перегляд блокується, якщо Асамблея чи Сенат проти цього.

Схвалення референдумом або конгресом більшістю 3/5

Правила прийняття перегляду різняться залежно від того, маємо справу з проектом чи пропонованим переглядом.

Що стосується проектів перегляду, Президент Республіки може прийняти рішення або винести їх на референдум, або внести на розгляд парламенту, скликаного в Конгресі. В останньому випадку проект перегляду затверджується лише в тому випадку, якщо він набирає більшість у три п’ятих голосів.

Що стосується пропозицій щодо перегляду, Президент Республіки повинен обов'язково винести їх на референдум.

Суперечливе використання статті 11 Конституції

Двічі для перегляду Конституції використовувалася стаття 11 Конституції.

По-перше, у 1962 р. Генерал де Голль ініціював перегляд конституції, що вносить зміни до статті 6 Конституції з метою забезпечення виборів Президента Республіки шляхом загального прямого виборчого права (до тих пір Глава держави обирався виборчою колегією). Однак, зіткнувшись з парламентською ворожістю, особливо сенаторською, генерал де Голль вирішив вдатися до статті 11 Конституції - а не до статті 89 - яка дозволяє главі держави "винести будь-який проект на референдум. Закону про організацію державні повноваження ”. 28 жовтня 1962 року французький народ проголосував за перегляд конституції.

Потім, у 1969 році, генерал де Голль вирішив знову вдатися до статті 11 Конституції, щоб подати французькому народу конституційний перегляд, що стосується регіоналізації та трансформації Сенату. 27 квітня 1969 р. Французи відкинули цю реформу, і 28 квітня 1969 р. Генерал де Голль вирішив подати у відставку.

Протягом 2000 року Конституційна рада мала можливість визначити свій офіс, що стосується контролю регулярності проведення референдумів (ця місія належить Конституційній раді на підставі статті 60 Конституції). Зокрема, Рада погоджується перевірити законність указу про винесення тексту на референдум (див., Наприклад, судову практику Хошемайла від 25 липня 2000 р.

Сфера повноважень огляду

На думку Конституційної ради, похідна установча влада, тобто повноваження переглядати Конституцію, «є суверенною» (рішення № 92-312 DC від 2 вересня 1992 р., Договір про Європейський Союз, конс. 19). Таким чином, конституційний перегляд може мати за мету скасувати, змінити або доповнити положення, що мають конституційну цінність.

Однак певні часові та матеріальні обмеження покладені на похідну складову владу.

З одного боку, часові обмеження забороняють переглядати Конституцію:

«Коли порушується цілісність території» (пункт 4 статті 89 Конституції);

під час ситуацій перешкод або вакантності Президента Республіки (останній пункт статті 7 Конституції);

протягом періоду застосування виняткових повноважень статті 16 Конституції (рішення № 92-312 DC від 2 вересня 1992 року, згадане вище, конс. 19).

З іншого боку, матеріальна межа забороняє повернення до республіканської форми правління (останній пункт статті 89 Конституції).