L; 25% штрафу визнано неконституційним щодо прискореної реформи патронатного режиму;
У рішенні від 12 жовтня 2018 року Конституційна рада вирішила, що 25% штрафу, передбаченого статтею 1740 А Загального податкового кодексу (CGI), слід скасувати з 1 січня 2019 року. це законодавче положення, безумовно, пропонує уряду ще одну причину розпочати глибоку реформу патронатного режиму (Л. 2003-709 від 1 серпня 2003 р.).

Стаття 1740 ЗГІ [1] передбачала, що "нерегулярне надання документів, таких як сертифікати, квитанції, виписки, рахунки-фактури або сертифікати, що дозволяє платнику податків отримати відрахування від оподатковуваного доходу або прибутку, кредитний податок або зменшення податку, тягне за собою застосування штрафу, що дорівнює 25% сум, неправомірно зазначених у цих документах, або, за відсутності такої згадки, штрафу, рівного сумі відрахування, кредиту або незаконно отриманого зменшення податку ».
Штраф, передбачений першим абзацом, застосовується також у разі неправомірного вручення сертифіката, згаданого у другому реченні 2 ° g 1 статті 200 та у другому реченні 2 ° g 1 статті 238 bis . "
Однак, відповідно до рішення Конституційної ради № ° 2018-739 QPC від 12 жовтня 2018 року:
- Абзац перший статті 1740 А загального податкового кодексу в його формулюванні, що випливає із закону № 2008-776 від 4 серпня 2008 року про модернізацію економіки, вважається суперечить Конституції, оскільки суперечить статті 8 Декларації прав людини і громадянина 1789 року: "Закон повинен встановлювати лише суворо і очевидно необхідні покарання, і ніхто не може бути покараний, крім як на підставі закону, встановленого і оприлюдненого до вчинення злочину, і законно виконуваного ". Хоча необхідність застосування покарань, передбачених за правопорушення, попадає на розсуд законодавця, обов'язок Конституційної ради - забезпечити відсутність явної диспропорції між правопорушенням та покаранням. ";
Приймаючи оскаржувані положення, законодавець мав намір боротися проти зловживання чи шахрайського видачі сертифікатів, що дають право на податкову пільгу. Таким чином, він переслідував конституційну мету боротьби з податковим шахрайством та ухиленням від сплати податків.
Однак, санкціонуючи штраф у розмірі, рівному податковій пільзі, неналежним чином отриманій третьою стороною, або 25% від суми, неправомірно зазначеної в документі, не встановлюючи навмисного характеру порушеного скарги, законодавець встановив штраф явно не пропорційно серйозності порушення.
Отже, абзац перший статті 1740 А Загального податкового кодексу, який ігнорує принцип пропорційності покарань, повинен бути визнаний суперечить Конституції, без потреби розглядати іншу скаргу.
- Скасування цих положень відкладається до 1 січня 2019 року. У цьому випадку негайне скасування оскаржуваних положень призведе до позбавлення санкції за нерегулярне видавання документів, що дозволяє третій стороні отримати необґрунтовано обґрунтовану податкову пільгу, навіть у тому випадку, якщо встановлено умисний характер санкціонованого порушення. Таким чином, це призведе до явно надмірних наслідків. Отже, дату скасування оскаржуваних положень слід перенести на 1 січня 2019 року.
- До цієї дати штраф, встановлений абзацом першим статті 1740 А Загального податкового кодексу, поширюється лише на осіб, які свідомо видали документи, що дозволяють платнику податків отримати неправомірну податкову пільгу.
Звичайно, позиція, висловлена Конституційною радою, виявляється особливо захисною щодо свобод людини. Але в той час, коли уряд планує ретельно переглянути нинішній режим патронату - часто помилково асимільований у ЗМІ як податкову лазівку - таке рішення може лише пришвидшити очікуваний процес реформ.
Колас АМБЛАРД, партнер, NPS CONSULTING