L; 25% штрафу визнано неконституційним щодо прискореної реформи патронатного режиму;

У рішенні від 12 жовтня 2018 року Конституційна рада вирішила, що 25% штрафу, передбаченого статтею 1740 А Загального податкового кодексу (CGI), слід скасувати з 1 січня 2019 року. це законодавче положення, безумовно, пропонує уряду ще одну причину розпочати глибоку реформу патронатного режиму (Л. 2003-709 від 1 серпня 2003 р.).

прискореної

Стаття 1740 ЗГІ [1] передбачала, що "нерегулярне надання документів, таких як сертифікати, квитанції, виписки, рахунки-фактури або сертифікати, що дозволяє платнику податків отримати відрахування від оподатковуваного доходу або прибутку, кредитний податок або зменшення податку, тягне за собою застосування штрафу, що дорівнює 25% сум, неправомірно зазначених у цих документах, або, за відсутності такої згадки, штрафу, рівного сумі відрахування, кредиту або незаконно отриманого зменшення податку ».

Штраф, передбачений першим абзацом, застосовується також у разі неправомірного вручення сертифіката, згаданого у другому реченні 2 ° g 1 статті 200 та у другому реченні 2 ° g 1 статті 238 bis . "

Однак, відповідно до рішення Конституційної ради № ° 2018-739 QPC від 12 жовтня 2018 року:

- Абзац перший статті 1740 А загального податкового кодексу в його формулюванні, що випливає із закону № 2008-776 від 4 серпня 2008 року про модернізацію економіки, вважається суперечить Конституції, оскільки суперечить статті 8 Декларації прав людини і громадянина 1789 року: "Закон повинен встановлювати лише суворо і очевидно необхідні покарання, і ніхто не може бути покараний, крім як на підставі закону, встановленого і оприлюдненого до вчинення злочину, і законно виконуваного ". Хоча необхідність застосування покарань, передбачених за правопорушення, попадає на розсуд законодавця, обов'язок Конституційної ради - забезпечити відсутність явної диспропорції між правопорушенням та покаранням. ";

Приймаючи оскаржувані положення, законодавець мав намір боротися проти зловживання чи шахрайського видачі сертифікатів, що дають право на податкову пільгу. Таким чином, він переслідував конституційну мету боротьби з податковим шахрайством та ухиленням від сплати податків.

Однак, санкціонуючи штраф у розмірі, рівному податковій пільзі, неналежним чином отриманій третьою стороною, або 25% від суми, неправомірно зазначеної в документі, не встановлюючи навмисного характеру порушеного скарги, законодавець встановив штраф явно не пропорційно серйозності порушення.

Отже, абзац перший статті 1740 А Загального податкового кодексу, який ігнорує принцип пропорційності покарань, повинен бути визнаний суперечить Конституції, без потреби розглядати іншу скаргу.

- Скасування цих положень відкладається до 1 січня 2019 року. У цьому випадку негайне скасування оскаржуваних положень призведе до позбавлення санкції за нерегулярне видавання документів, що дозволяє третій стороні отримати необґрунтовано обґрунтовану податкову пільгу, навіть у тому випадку, якщо встановлено умисний характер санкціонованого порушення. Таким чином, це призведе до явно надмірних наслідків. Отже, дату скасування оскаржуваних положень слід перенести на 1 січня 2019 року.

- До цієї дати штраф, встановлений абзацом першим статті 1740 А Загального податкового кодексу, поширюється лише на осіб, які свідомо видали документи, що дозволяють платнику податків отримати неправомірну податкову пільгу.

Звичайно, позиція, висловлена ​​Конституційною радою, виявляється особливо захисною щодо свобод людини. Але в той час, коли уряд планує ретельно переглянути нинішній режим патронату - часто помилково асимільований у ЗМІ як податкову лазівку - таке рішення може лише пришвидшити очікуваний процес реформ.

Колас АМБЛАРД, партнер, NPS CONSULTING