Підсумковий аркуш, що ставить під сумнів відповідальність уряду - роль і повноваження

Ключовий момент: короткий зміст аркуша

Хоча стаття 20 Конституції 1958 р. Говорить, що уряд "відповідає перед парламентом", стаття 50 визначає, що лише голосування, подане Національними зборами, може призвести до відставки уряду.

ставить

Стаття 49 Конституції визначає три процедури поставлення під сумнів відповідальності уряду перед Національними зборами:

- прихильність уряду відповідальності за свою програму або за загальну політичну заяву (перший пункт статті 49), який зазвичай називають "питанням довіри";

- подання заяви про довіру з ініціативи депутатів (стаття 49, пункт 2);

- прийняття відповідальності уряду за голосування тексту (пункт 49 статті 49).

На практиці використання депутатами цих різних процедур сильно обумовлене фактом більшості.

П’ята республіка створила гібридний політичний режим, який представляє деякі характеристики президентських режимів і, по суті, характеристики парламентських режимів, серед яких головним серед яких є можливість для Національних зборів поставити під сумнів відповідальність уряду.

Стаття 20 Конституції 1958 року передбачає, що уряд " відповідає перед Парламентом за умов та за процедурами, передбаченими статтями 49 та 50 ". Ці умови та процедури позначають стурбованість письменників поєднати два часто суперечливі поняття: відповідальність уряду та стабільність уряду.

Стаття 50 обмежує повноваження санкцій лише Національними зборами: " Коли Національні збори приймають вотум недовіри або коли вона не схвалює програму або загальну політичну заяву уряду, прем'єр-міністр повинен подати президентові республіки відставку уряду. ". Це єдині ситуації, коли прем’єр-міністр повинен подати заяву про відставку своєї команди.

Три процедури поставлення під сумнів відповідальності уряду перед Національними зборами визначені статтею 49 Конституції, яка також передбачає в останньому пункті процедуру затвердження декларації про загальну політику перед Сенатом, яка, однак, не може до відставки уряду у разі негативного голосування.

Крім того, конституційний перегляд від 23 липня 2008 року запровадив дві нові процедури контролю, які ні за яких обставин не можуть поставити під сумнів відповідальність уряду: голосування резолюції однією з двох асамблей (стаття 34-1) та заяви, які може бути придатним для голосування (правило 50-1). В останніх двох випадках несприятливий голос також не зобов'язує уряд подати у відставку.

І. - Пункт 1 статті 49: покладення відповідальності уряду на свою програму або загальну політичну заяву

1. - Процедура

Ця процедура є ініціативою уряду і повинна бути предметом обговорення в Раді міністрів.

Прем'єр-міністр, і лише він, може взяти на себе відповідальність уряду перед Національною асамблеєю у своїй програмі або в загальній політичній заяві.

Відповідно до правила 152 Регламенту Асамблеї, Конференція Президентів повинна організувати дебати. Стаття 132 зазначає, що вона призначає глобальний час групам (половина з яких - опозиції) та нечленам. На практиці дебати організовувались відповідно до методів, адаптованих до кожного випадку (незалежно від того, чи враховувалася чисельна важливість груп, пояснення голосування тощо).

Голос подається абсолютною більшістю голосів. Це відбувається шляхом публічного голосування за трибуною або в сусідніх кімнатах.

2. - Практика

Залучення відповідальності не є обов'язковим при вступі на посаду уряду. Отже, деякі уряди ніколи не зверталися до нього, або тому, що їм було цікаво вказати, що вони вважають свою легітимність єдиною кандидатурою Президентом Республіки, нагадуючи про те, що інавгурація Уряду Асамблеєю, або що, згідно з 9-го законодавчого органу, з 1988 по 1993 рік, вони не мали абсолютної більшості в Асамблеї. На відміну від цього, починаючи з 1993 року всі уряди шукали довіри Асамблеї протягом декількох днів після їх призначення.

Крім того, кілька урядів протягом свого існування, особливо з нагоди певної події, шукали довіри Національних зборів. Загалом, з 1958 р. Пункт 1 статті 49 застосовувався 38 разів.

II. - Стаття 49, пункт 2: подання заяви про недовіру за ініціативою депутатів

1. - Процедура

Члени парламенту можуть подати висловлення недовіри президентові Національних зборів. Щоб прийняти його, його має підписати принаймні десята частина членів Асамблеї (тобто 58 депутатів, коли всі місця заповнені). Однак, щоб уникнути повторних клопотань, кожен підписант може підписати лише три клопотання під час звичайної сесії та один під час позачергової сесії (заяви про недовір'я у відповідь на зобов'язання щодо тексту відповідно до пункту 3 статті 49 проте Конституція не входить до цього твердження). Як тільки подається клопотання, підпис не може бути доданий або відкликаний. Список підписантів опублікований у Офіційна газета у повному звіті провадження.

Обговорення, що передує голосуванню щодо довіри, організовується таким же чином, як і дебати, що передують питанню довіри, за умови, що першим доповідачем є один із підписантів заяви про довіру. На практиці організацію обговорення встановлює Конференція президентів.

Раціоналізований парламентаризм у своєму прагненні зміцнити стабільність уряду також надихнув два положення:

- подання заяви про доручення відкриває період у сорок вісім годин, протягом якого він не може бути винесений на голосування, що запобігає надмірно емоційним голосуванням; Регламент, зі своєї сторони, встановлює максимальний термін: він покладає на Конференцію Президентів завдання призначити дату обговорення, яке не може відбутися після третього дня засідання після закінчення конституційного строку;

- в голосуванні беруть участь лише депутати, які висловлюються за захист від покарання (який проходить у залах, що прилягають до зали засідань і відкритий протягом 30 хвилин); подання приймається лише в тому випадку, якщо за нього проголосувала абсолютна більшість членів, що складають Асамблею.

2. - Практика

У 1962 р. Було прийнято єдиний доручення. Більше, ніж уряд, він фактично ознаменував ворожість Національних зборів до проекту генерала де Голля, тодішнього президента республіки, щодо зміни Конституції шляхом референдуму для обрання Глава держави шляхом прямого загального виборчого права. Президент відреагував на урядову цензуру, заявивши про розпуск Національних зборів; парламентські вибори, що відбулися після, направили Асамблею більшості депутатів на користь його політики.

Факт більшості суттєво обмежував сферу подання про недовіру. Сьогодні це в основному процедурна зброя, що дозволяє опозиції викликати офіційні дебати.

III. - Стаття 49, абзац 3: прийняття відповідальності уряду за голосування тексту

1. - Процедура

Під сумнів відповідальність уряду врешті-решт може вийти поєднання двох ініціатив: ініціативи прем'єр-міністра щодо участі в цій відповідальності перед Національною асамблеєю щодо голосування законопроекту або законопроекту, що обговорюється перед ним, за яким слідує ініціатива депутати помститися шляхом внесення подання про недовіру.

Прем'єр-міністр може взяти на себе відповідальність уряду за голосування законопроекту про фінанси або фінансування соціального забезпечення. Більше того, він може вдатися до цієї процедури для іншого законопроекту або законопроекту приватного члена шляхом сесії, звичайної чи позачергової. Це обмеження є результатом конституційного перегляду від 23 липня 2008 року: раніше уряд міг використовувати його стільки разів, скільки вважав за потрібне, незалежно від характеру тексту (наприклад, під час 9-го законодавчого органу Уряд використовував статтю 49, пункту 3 Конституції 39 разів).

Попереднє обговорення в Раді міністрів вимагається, щоб залучити відповідальність уряду до своєї програми або загальної політики.

Рішення прем'єр-міністра передбачає негайне призупинення на двадцять чотири години обговорення законопроекту або запропонованого закону, за голосування якого бере участь уряд. Протягом цього періоду може бути подано клопотання про недовір’я, яке відповідає вимогам, прийнятим вище. Тоді можливі дві гіпотези:

- якщо подання про недовір’я не подається, проект чи пропозиція вважається прийнятим;

- якщо внесено доручення про недовіру, воно обговорюється і голосується на тих самих умовах, що і ті, що подані «стихійно» депутатами. Якщо подання відхилено, проект або пропозиція вважаються прийнятими. В іншому випадку текст відхиляється, а уряд скидається.

2. - Практика

Використання пункту 3 статті 49 Конституції було змінним з 1958 року. Незвичне на початку П'ятої республіки, використання цього положення широко використовувалось деякими урядами, які не мали Асамблеї. Національна більшість (Барре, Рокар, Уряди Крессона та Берегового). Але перш за все, всупереч своїй початковій логіці, процедура була використана, щоб дозволити розглянути текст, до якого було внесено занадто багато поправок. Однак ця роль остаточної зброї проти перешкод не є настільки очевидною, оскільки конституційний перегляд від 23 липня 2008 р. Мав на меті обмежити кількість зобов'язань щодо відповідальності за сесію.