Рішення № ° 2014-404 QPC від 20 червня 2014 року Конституційна рада

10.06.2014
[Податковий режим, що застосовується до сум або цінних паперів, отриманих акціонером або партнером фізичної особи, чиї цінні папери викуповує компанія-емітент] Чоловік М.
Конституційна рада була захоплена 11 квітня 2014 р. Державною радою (рішення № 371921 від 11 квітня 2014 р.) На умовах, передбачених статтею 61-1 Конституції, пріоритетним питанням конституційності, поставленим п. та місіс Бернард М. щодо дотримання прав і свобод, гарантованих Конституцією 2 ° 1 статті 109, 6 ° статті 112, 8-тер статті 150-0 D та абзацом другим статті 161 загальний податковий кодекс.
КОНСТИТУЦІЙНА РАДА,
Враховуючи Конституцію;
Беручи до уваги постанову № 58-1067 від 7 листопада 1958 р., Змінену до органічного закону про Конституційну Раду;
Беручи до уваги комерційний кодекс;
Враховуючи загальний податковий кодекс;
Беручи до уваги положення від 4 лютого 2010 р. Про процедуру, яка дотримувалась Конституційної ради щодо пріоритетних питань конституційності;
Беручи до уваги зауваження, подані для заявників SCP Rocheteau та Uzan-Sarano, адвокатом Державної ради та Касаційного суду, записані 2 травня 2014 року;
Беручи до уваги зауваження Прем'єр-міністра, записані 6 травня 2014 р .;
Беручи до уваги документи, вироблені та додані до справи;
П. Ксав'є Потьє, призначений прем'єр-міністром, заслуханий на відкритих слуханнях 10 червня 2014 року;
Доповідач заслуханий;
1. Враховуючи, що згідно з 2 ° 1 статті 109 загального податкового кодексу, розподіленим доходом вважаються: "Усі суми або цінні папери, що надаються партнерам, акціонерам або власникам паїв і не вираховуються з прибутку";
2. Беручи до уваги, що за умовами 6 ° статті 112 того ж кодексу, наступним не вважається розподіленим доходом: «Суми або вартості, що виділяються акціонерам для викупу їх акцій, коли цей викуп здійснюється в умовах, передбачених статтями L. 225-208 або L. 225-209 - L. 225-212 Господарського кодексу. Режим приросту капіталу, передбачений, залежно від обставин, у статтях 39 дуодецій, тоді застосовується 150-0 A або 150 UB ”;
3. Беручи до уваги, що пункт 6 пункту II статті 150-0-А того ж кодексу посилається на статтю 150-0 D, розрахунок прибутку від продажу капіталу, здійснений бенефіціаром під час викупу акцій; що згідно з 8 ter статті 150-0 D того ж коду: "Чистий прибуток, згаданий у 6 II II статті 150-0 A, дорівнює різниці між сумою відшкодування та ціною або вартістю придбання або передплати викуплених цінних паперів, зменшених на суму розподіленого доходу, що оподатковується податком на прибуток, щодо викупу на умовах, передбачених статтями 109, 112, 120 та 161 ";
4. Беручи до уваги, що перше речення першого абзацу статті 161 цього ж кодексу передбачає, що премія, що виділяється під час ліквідації компанії власникам соціальних прав на додаток до їх внеску, не включається, де це можливо, в основу податок на прибуток лише до суми надмірного відшкодування скасованих соціальних прав над ціною придбання цих прав у разі, якщо остання перевищує суму внеску; що згідно з абзацом другим тієї ж статті: "Положення першого речення першого абзацу застосовуються, якщо компанія купує протягом свого існування права певних партнерів, акціонерів або власників пайових одиниць";
5. Враховуючи, що, на думку заявників, оскаржувані положення встановлюють, нехтуючи принципами рівності перед законом та державних звинувачень, різницю в ставленні між акціонерами або партнерами, які є фізичними особами, чиї акції або акції компанії викуповує компанія-емітент відповідно до процедури викупу; що остання залежатиме від мети, яка переслідується компанією-емітентом, тоді як ситуація платника податку, що поступається, буде однаковою незалежно від застосовуваної процедури погашення; що вони стверджують, що ця різниця у ставленні не ґрунтується на жодному об'єктивному та раціональному критерії щодо об'єкта закону і, отже, ігнорує принципи рівності перед законом та державних звинувачень;
6. Враховуючи, що пріоритетне питання конституційності стосується положень 6 ° статті 112 загального податкового кодексу;
7. Враховуючи, що згідно зі статтею 6 Декларації прав людини і громадянина 1789 року: „Закон. повинні бути однаковими для всіх, незалежно від того, захищає це чи карає »; що принцип рівності не заважає законодавцю по-різному регулювати різні ситуації, а також не відступати від рівності з міркувань загального інтересу, за умови, що в одному та іншому випадку різниця в поводженні, яка випливає з цього пов'язані з об'єктом права, який його встановлює;
8. Оскільки з сукупних положень 2 ° 1 статті 109, 8 ter статті 150-0 D та другого абзацу статті 161 загального податкового кодексу випливає, що викуп його акцій або акцій компанією-емітентом може, з одного боку, створити для окремого акціонера або партнера прибуток від капіталу, що підлягає оподаткуванню податком на прибуток відповідно до режиму приросту капіталу за різницю між вартістю внеску та ціною придбання, а, з іншого боку, оподатковуваний розподілений дохід у категорії доходу від рухомого капіталу на різницю між ціною викупу цінних паперів та ціною їх придбання або вартості або підписки, або, якщо вона більша, суми внесків, включених до номінальної вартості викуплених цінних паперів;
9. Враховуючи, що, як відступ від цих положень, пункт 6 статті 112 загального податкового кодексу передбачає, що суми або вартості, виділені акціонерам для викупу їх акцій компанією-емітентом, підлягають в цілому, до режиму приросту капіталу при вибутті товарних цінних паперів, коли цей викуп здійснюється на умовах, передбачених статтями L. 225-208 або L. 225-209 - L. 225-212 Господарського кодексу; що стаття L. 225-208 дозволяє викуп акціонерним товариством власних акцій з метою перерозподілу серед працівників; що стаття L. 225-209 дозволяє викуп акціонерним товариством власних акцій у рамках плану викупу акцій; що статті L. 225-210 - L. 225-212 визначають умови, за яких повинні здійснюватися ці операції з викупу;
10. Враховуючи, що коли викуп акцій або акцій компанії здійснюється з метою зменшення капіталу, не мотивованого збитками, відповідно до статті L. 225-207 Господарського кодексу, суми або вартості, отримані в цьому дієздатність акціонера або партнера, який є фізичною особою, яка здійснює передачу, підлягає звичайному податковому режиму, тоді як, у певних випадках, передбачених статтею L. 225-209 того ж кодексу, викуп здійснюється в рамках "а план викупу акцій може призвести до зменшення капіталу, не мотивованого збитками, одночасно надаючи право на користь податкового режиму для приросту капіталу від продажу цінних паперів; що, крім того, режим загального права застосовується, зокрема, до викупу, що здійснюється у разі відмови у затвердженні відповідно до статті L. 228-24 того ж кодексу; що різниця у ставленні між акціонерами або асоційованими компаніями, які передають фізичних осіб для оподаткування сум або цінних паперів, отриманих за викуп їх акцій або акцій компанією-емітентом, не базується ні на різниці в ситуації між процедурами викупу, ні на підставах загальний інтерес, безпосередньо пов'язаний з об'єктом права;
11. Беручи до уваги, що, отже, і без необхідності розглядати іншу скаргу, положення 6 ° статті 112 загального податкового кодексу повинні бути оголошені всупереч Конституції;
12. Беручи до уваги те, що згідно з другим абзацом статті 62 Конституції: "Положення, визнане неконституційним на підставі статті 61-1, скасовується з моменту публікації рішення Конституційної ради або пізнішої дати, встановленої цим рішенням . Конституційна рада визначає умови та межі, в яких наслідки, які спричинило це положення, можуть бути поставлені під сумнів "; що, якщо, в принципі, декларація про неконституційність має бути на користь автору пріоритетного питання конституційності, а положення, задеклароване всупереч Конституції, не може бути застосовано до провадження, що очікує на день публікації рішення Конституційної ради, положення статті 62 Конституції залишають за собою останню повноваження як визначити дату скасування, так і відкласти її наслідки вчасно, а також передбачити піддавати сумніву наслідки, які це положення справило до втручання цієї декларації;
13. Враховуючи, з одного боку, що Конституційна рада не має загальних повноважень оцінки такого самого характеру, як Парламент; що, отже, доцільно перенести на 1 січня 2015 року дату скасування положень, визнаних такими, що суперечать Конституції, щоб дозволити законодавцю оцінити подальші дії щодо цієї декларації про неконституційність;
14. Враховуючи, з іншого боку, що для збереження корисного ефекту від цього рішення, зокрема для вирішення розгляду, що триває, суми або цінні папери, отримані до 1 січня 2014 року акціонерами або партнерами, які є фізичними особами, щодо викуп їх акцій або акцій компанії компанією-емітентом, коли цей викуп був здійснений у порядку, дозволеному законом, не вважається розподіленим доходом і оподатковується відповідно до режиму приросту капіталу, передбаченого, залежно від випадку, у статтях 39 дуодецій, 150-0 A або 150 UB загального податкового кодексу; що за відсутності набуття чинності законом, що визначає нові правила, що застосовуються до 2014 року, те саме стосується сум або цінностей, отриманих до 1 січня 2015 року,
D E C I D E:
Стаття 1. - 6 ° статті 112 загального податкового кодексу суперечить Конституції.
Стаття 2. - Оголошення про неконституційність, передбачене у статті 1, набирає чинності за умов, викладених у пунктах 13 та 14.
Стаття 3. - Це рішення буде опубліковане в Офіційному віснику Французької Республіки та повідомлено на умовах, передбачених статтею 23-11 постанови від 7 листопада 1958 року, про яку йдеться вище.
Обговорюється Конституційною радою на засіданні 19 червня 2014 р., Де засідали: пан Жан-Луї ДЕБРЕ, президент, пан Жак БАРРО, пані Клер БЕЗІ МАЛОРІ, Ніколь БЕЛУБЕТ, М.М. Гай КАНІВЕТ, Мішель ШАРАС, Рено ДЕНОІ СЕНС-МАРК, Губерт ХАНЕЛЬ і мадам Ніколь МАЕСТРАЧІ.
Оприлюднено 20 червня 2014 року.
JORF від 22 червня 2014 року, сторінка 10315, текст n ° 35
ECLI: FR: CC: 2014: 2014.404.QPC