Основний текст Поправка № 1 від 16 грудня 2015 р. До l; угода від 15 січня 2013 року щодо

Розширено указом від 29 листопада 2016 р. JORF 2 грудня 2016 р

поправка

Підписанти

  • Зроблено в:
    Вчинено в Парижі, 16 грудня 2015 року.
  • Організації роботодавців:
    CAPEB; FFB; FFIE; FNTP; FNSCOP.
  • Профспілкові організації працівників:
    FNCB CFDT; BATIMAT-TP CFTC; CFE-CGC BTP; ФО БТП.

Номер BO

  • Елемент
  • Стаття 2
  • Стаття 3
  • Стаття 4
  • Стаття 5
  • Стаття 6
  • Стаття 7
  • Стаття 8
  • Елемент
  • Стаття 13
  • Стаття 14
  • Стаття 15
  • Стаття 16
  • Стаття 17
  • Стаття 18
  • Стаття 19

Елемент

У чинності продовжено

Соціальний та фіскальний режим PEI-BTP визначається чинними нормами. На дату підписання цієї угоди це:

Версії

Стаття 9

У чинності продовжено

Внесок у PEI-BTP, сплачений компанією, відповідно до положень статті 6 вище, звільняється від сплати соціальних внесків у межах законодавчих меж, тобто на дату цієї угоди триразовий платіж бенефіціара. на 8% PASS.
Внесок у PEI-BTP здійснюється відповідно до чинних норм, що регулюються CSG та CRDS.
Внесок у PEI-BTP також підпадає під соціальний пакет, внесок роботодавця, розмір якого встановлений у статті L. 137-16 Кодексу соціального забезпечення.

Версії

Інформація

Цитовані статті

Стаття 10

У чинності продовжено

Внесок у ПЕІ-БТП вираховується із оподатковуваного прибутку та не підлягає оподаткуванню податком на заробітну плату. Він також звільняється від податку на прибуток, встановленого на ім'я бенефіціара.

Версії

Стаття 11

У чинності продовжено

Прибуток та прибуток від капіталу, отримані в результаті управління сумами, розміщеними у ПЕІ-БТП, реінвестуються у ПЕІ-БТП і, отже, звільняються від податку на прибуток. Однак вони будуть підлягати CSG та CRDS, соціальному збору, передбаченому статтею L. 245-16 Кодексу соціального страхування, а також додатковим внескам до соціального збору, згаданим у статтях L. 14-10- 4. та L. 262-24 Кодексу соціальних дій та сім'ї, коли бенефіціари вимагають відшкодування своїх прав.
Суми, на отримання яких бенефіціар подає запит, регулюються податковим та соціальним режимом, чинним на момент подання запиту.