П’ята республіка, президентство та підкорення парламентарних судів
Діє конституція 1958 року: могутній президент, підпорядкований парламент?

- Спочатку конституція 1958 р. Була задумана як парламентський режим, в якому посилювались повноваження виконавчої влади
- Потім в 1962 р. Було встановлено вибори Президента Республіки шляхом прямого загального виборчого права. Отже, П’ята республіка стала режимом напівпрезидентського типу.
П’ята республіка уникає класичних типологій різних демократичних режимів. Фактично він виглядає як гібридний режим, що одночасно має характеристики, характерні для президентського режиму та парламентського режиму..
Конституційна практика виявляє 2 явища:
Розділ 1. Президентство.
§ 1. Витоки президентства.
А. Інституційне походження.
1. Поняття державної влади.
а) історичні основи: виступ Байо.
У червні 1946 р. Під час виступу Байо де Голль висловив бажання відновити державу, забезпечити безперервність і постійність держави, забезпечити розвиток демократії (плюралізм, але засуджуючи суперництво між політичними партіями; розробив свою концепцію президентської функції).
Президент відповідає за державу і повинен бути національним арбітром, який знаходиться вище законодавчої та виконавчої влади та партій.
б) правові основи.
Стаття 5 конституції 1958 р. Вперше роль Президента Республіки була визначена, посилаючись на 3 складові елементи держави (територію, населення та суверенну політичну організацію).
2. Президентський кабінет: місії глави держави.
а) охоронець конституції.
Стаття 5 визначає "Президент стежить за дотриманням конституції".
За рідкісним зверненням до Конституційної ради.
Інтерпретуючи власні сили, частіше.
б) Національний арбітр.
У слові арбітраж є 2 поняття, активний та пасивний арбітраж. У попередніх республіках глава держави здійснював пасивний арбітраж, таким чином нейтралітет і пошук компромісу (арбітраж у спортивному розумінні цього терміну). З іншого боку, відтепер активний арбітраж буде панувати в ім’я захисту загальних інтересів нації. Таким чином, президент вирішує суверенно, він має реальну владу прийняття рішень і спрямування національної політики (де Голль: керівництво нацією).
Сфери, на які поширювався цей арбітраж, спочатку стосувались статті 5 (застосовувались до регулярного функціонування публічних повноважень та наступності держави). На практиці сфери діяльності розширились завдяки тлумаченню конституцією президентами; зараз це впливає на економічну, соціальну та культурну сфери.
Фігури можуть бути прямими або непрямими.
Здійснюється за вибором 1-го міністра, коли Президент очолює Раду міністрів.
Проблеми, що звертаються до суверенного народу, коли конфлікт виникає або триває, шляхом референдуму (ст. 11) або розпуску національних зборів президентом.
проти Гарант або зовнішня форма президентського арбітражу.
Роль гаранта є зовнішнім проявом. Президент (пункт 5 статті 5) є гарантом національної незалежності, територіальної цілісності та поваги до договорів, ратифікованих Францією. Це вимір зовнішньої політики та національної оборони.
У пункті 1 статті 64 Президент також є гарантом незалежності судової влади, і це є внутрішньою формою.
Президент має засоби:
Стаття 16, яка дозволяє їй користуватися винятковими повноваженнями у разі кризи (національна незалежність, територіальна цілісність та повага до ратифікованих договорів).
Стаття 15, про армію.
· Стаття 14, призначення послів.
Статтею 52 президент ратифікує міжнародні договори, він зберігає контроль над дипломатичним апаратом.
Тож Президент визначає політику нації, і всі це підтвердили. (Помпіду: "Я головний національний відповідальний", Міттеран: "функція одночасно є функцією арбітражу та влади"; Ширак: "Я вирішую, а він виконує", говорячи про Саркозі).
Стаття 5 також служить основою для Конституційної ради щодо встановлення принципу права як основного принципу та конституційної цінності.
В. Політичні витоки президентства.
1. Підтримка виборців.
Це президентська більшість. Ця підтримка може бути прямою (її проявом є президентські вибори, легітимність виборів, посилена виборами шляхом прямого загального виборчого права та п’ятирічним строком - президент зараз на першій лінії), або опосередкованою, коли президент використовує процедуру референдуму (ми відповідаємо більше автору тексту, ніж самому тексту.
2. Парламентська підтримка.
Це парламентська більшість (президентська та парламентська більшість не завжди збігаються. Ця підтримка отримується в звичайному режимі, не спровокованому законодавчими виборами. Це також може бути спровоковано, коли президент використовує право на розпуск, і тоді він прагне більшості, яка підтримайте його.
Потрібно, щоб воно збігалося з народною більшістю, необхідно, щоб парламентська більшість підтримувала Президента, це факт більшості, який з'явився в 1962 році.
§ 2. Прояв феномену пресиденціалізації.
Подвійне панування уряду та парламенту.
А. Президентське панування над урядом.
Уряд та його керівник є результатом і походять від Президента, і в період більшості фактів Президент поглинає повноваження уряду, і, отже, відбувається помилковий розподіл повноважень. Президент має повноваження з контрапідписом і без підпису, але в період більшості фактів цей контрпідпис є фіктивним.
В. Президентське панування над парламентом.
У період президентства воно проявляється спочатку на політичному рівні, справжнім лідером є тоді президент, а не 1-й міністр; на технічному рівні Президент виконує опосередковану функцію законодавця (позитивно, ми просимо проект, або негативно, ми блокуємо законопроект).
§ 3. Межі президентизації.
Це спільне проживання. Ми говоримо про спільне проживання або співіснування (на думку Міттерана), коли президентська та парламентська більшість вже не збігаються. Це може бути результатом президентських виборів, коли новообраний президент не має більшості в парламенті, сьогодні це стало неймовірним, оскільки президент обирається першим (інверсія календаря з 2001 р.), А більше з п'ятирічного терміну 2 вибори місце в тому ж році, і президент також має право розпуститись. Це може бути результатом парламентських виборів, але, починаючи з п’ятирічного терміну, через місяць виборці вже не обирають іншу більшість (але це все ще можливо, хоча на практиці це не спостерігається). З іншого боку, збіг обставин може зникнути, досить того, що президент помре або піде у відставку, і таким чином 2 вибори не відбудуться одночасно.
А. реабілітація уряду.
У процесі спільного проживання Президент більше не поглинає повноваження уряду, а зобов'язання про підпис підпису набуває повної сили. 1-й міністр також має народну легітимність, оскільки саме його партія виграла законодавчі вибори.
Б. Президент зберігає певну роль.
Це широке тлумачення статті 5 Конституції. Президент має повноваження тлумачити Конституцію, тому він може тлумачити свої власні повноваження в широкому розумінні, що і робили Міттеран та Ширак. Міттеран розширив сферу арбітражу на соціальну та економічну сфери (відмова від деяких приватизацій за постановою). Він також має повноваження запобігати та може блокувати певні призначення, запропоновані 1-м міністром. Її роль залишається переважною у зовнішній та національній оборонній політиці.
Розділ 2. Підпорядкування парламенту.
Це як юридично, так і політично.
§ 1. Юридичне підпорядкування: раціоналізація.
Ми використовуємо методи раціоналізованого парламентаризму, конституція пропонує методи, які дозволяють обмежити основні функції парламенту з метою зміцнення уряду.
А. Розширення поняття раціоналізації.
Подвійний юридичний прояв:
Зміцнити уряд за П’ятої складніше.
Законодавча функція контролюється.
B. Посилення ефективності раціоналізації.
Це в "контролі конституційності".
Стаття 41, у разі суперечки, Конституційна рада повинна вирішити. Отже, цей контроль відіграє роль у посиленні раціоналізації та її ефективності.
§ 2. Політичне підпорядкування парламенту: факт більшості.
А. Явище більшості.
З'явившись із обранням президента шляхом прямого загального виборчого права, до того ж депутати обираються одноманітним голосуванням у 2 тури, що дозволяє досягти парламентської більшості.
З 1959 по 1981 р. Більшість була справа, а опозиція - ліворуч (з 1972 по 1980 рр. Повільне будівництво з об'єднанням лівих).
З 1981 року відбулося політичне чергування, яке не переривалось з 1978 по 2012 роки, окрім одного разу (на кожному законодавчому виборі більшість змінювалася). У 2007 році це буде єдиний раз, коли відновлювану більшість буде оновлено.
(3 випадки спільного проживання відбуваються протягом строку повноважень та до п’ятирічного терміну).
В. Еволюція явища більшості.
Це явище зазнало послаблення і навіть затемнення.
1. Пом'якшення.
Коли відбувся зрив у парламентській більшості, це було у випадку з Гіскаром у 1976 р. (Ширак подав у відставку, яка створила РПР і з 1976 по 1981 р. Виступала проти уряду Барре, який найбільше використовував статті 49-3). Отже, це війна в розділеному формуванні.
Також у 1988 році, після переобрання Міттерана, який розпустив збори, але йому потрібно було, щоб комуністи були більшістю, комуністи не завжди підтримували.
2. Затемнення.
Вони зумовлені явищем спільного проживання.
Було 3 періоди спільного проживання, мале та велике співжиття.
Г. Ведель назвав перше спільне проживання 5 + 2 (малі спільні проживання 2 роки після 5 років явища більшості), де на той час президентський мандат становив 7 років (отже, співіснування по 2 роки кожне).
Прем'єра з 1986 по 1988 рік
· Друге з 1993 по 1995 рр., Таке саме пояснення, Міттеран був обраний в 1988 р., В 1993 р. Права виграла законодавчі вибори. У 1993 році Міттеран призначив 1-го правого міністра Балладура (Ширак більше не хотів ним бути, бо вважав, що саме це призвело до його програшу на президентських виборах).
Велике співжиття триватиме 5 років після 2-річного явища більшості, з 1997 по 2002 рік. Ширак був обраний в 1995 році, в 1997 році він розпустив Національні збори, але цей розпуск був невдалим, і Ширак призначив Джоспіна 1-м міністром.
Спільне проживання ніколи не пішло на користь прем'єр-міністру, який ніколи не обирався на президентських виборах відразу після цих періодів.
Частина 2. Конституційні політичні публічні повноваження: виконавча та законодавча влада.
Виконавча влада стає посиленою за П'ятою, і завдяки ефекту маятника законодавча влада раціоналізується (форма ослаблення порівняно з попередніми республіками).