Стаття 2 Конституція Німецької імперії Спадкоємці Бісмарка
від 16 квітня 1871 р. та найважливіших адміністративних законів Німецького Рейху із систематичним викладом основних рис німецького конституційного права.
Редагував та пояснював Еміль Рідель у Verlag C.H. Бек, Нердлінген 1871.

Другий дивізіон. Конституція Німецької імперії. II. Рейхське законодавство.
← Стаття 1 | Сторінка 81 | Стаття 3 →
Стаття 2. 1)
У межах цієї федеральної території 2) Рейх реалізує право законодавчих актів 3) відповідно до змісту цієї конституції 4) та внаслідок того, що закони Рейху мають перевагу над законами штатів 5). 6)
Імперські закони набувають своєї обов’язкової сили шляхом оприлюднення імперських доріг, що відбувається через бюлетень імперського закону. Якщо в опублікованому законі не вказана інша дата початку його обов'язкової сили, останній починається на чотирнадцятий день після закінчення дня, коли в Берліні було видано відповідну частину Рейхсгесетцблату. 7)
1) Ця стаття була перенесена без змін із Федеральної конституції Північної Німеччини, і лише вирази "Bundesgesetzblatt" та "von Bundeswegen" були змінені на "Reichsgesetzblatt" та "von Reichswegen".
2) Це лише позначає зовнішній кордон території законодавства Рейху; Рейх вільний поширити дію закону на всю федеральну територію або обмежити її окремими частинами території. Характер закону як імперського права не змінюється тим фактом, що в ньому робляться винятки щодо окремих держав.
3) Щодо органів законодавчої влади імперії та сфери дії останньої, див. Вище обговорення в першому розділі, § 7, с. 37 і далі.
Конституція не містить жодного положення щодо того, якою мірою імперія повинна здійснювати свою законодавчу владу щодо питань, що належать до її компетенції. Отже, одне і те ж може регулювати певне питання повністю і до найдрібніших деталей, або воно може обмежитися регулюванням окремих частин або встановленням загальних принципів, а решту залишити національному законодавству. Також органам законодавчого органу Рейху залишається передавати певні об'єкти у владу Федеральної ради, Федеральної президії або виконавчого органу для видання постанов; пор. z. B. закон про обов'язок проходити військову службу від 9 листопада 1867 р. §19, потім міри та ваги від 17 серпня 1868 р.
4) Конституція визначає органи імперського законодавства, спосіб розробки та оприлюднення імперських законів та питання, на які може поширюватися імперське законодавство; див. деталі вище на стор. 37 і далі.
Питання про те, чи належить об'єкт до компетенції законодавства Рейху відповідно до конституції, повинен вирішуватися в кожному конкретному випадку законодавчими факторами Рейху. Сумнівно, чи має положення пункту 1 статті 78 Конституції вживати заходів у Федеральній раді, беручи до уваги визнання юрисдикції. Якщо хтось приймає перше, очевидно, є небезпека для подальшого розвитку конституційного права, але якщо він визнає думку, що питання про те, чи існує конституційна поправка в даному випадку, може вирішуватися постановою простої більшості, питання, яке міститься у статті 78, втрачає силу Абзац I містив гарантію по суті Верту; Див. Гірземенцель, Конституція Північно-Німецької Федерації, стор. 9. *) Само собою зрозуміло, що якщо законодавчі фактори Рейху вирішили на користь компетенції Рейху у справі та прийняли закон, ні одна держава, ні співробітник правоохоронних органів не мають права Це тому, що він не вважає повноваження відмовити в застосуванні.
5) Вираз "земельне право" слід сприймати тут у значенні земельного права, оскільки земельні постанови або звичаєве право, що існують у державі, не повинні суперечити закону Рейху.
6) Правило, згідно з яким імперські закони мають перевагу над державними законами, має перше місце
a. наслідком того, що всі державно-правові положення, що суперечать імперському закону, втрачають свою чинність, ipso jure, і без необхідності спеціального скасування в імперському або державному законі; Якщо закон Рейху поширюється лише на окремі частини справи, що регулюються законом штату, останній залишається чинним стосовно тих частин, на які це не впливає, за умови, що намір законодавства Рейху виключити ці частини в принципі з будь-якого статутного регулювання чітко не випливає із закону Рейху.
З цього випливає, що окремі штати не повинні бачити свої закони, які, безсумнівно, скасовуються законом Рейху, знову недійсними, але, з іншого боку, вони здійснюють акт лояльності до Рейху, якщо вони заявляють закони, які прямо не суперечать принципам законодавства Рейху або іншим чином висловити занепокоєння щодо їх подальшої дійсності, переглянути їх та привести у відповідну гармонію з імперським законодавством.
b. Інший ефект вищезазначеного правила полягає в тому, що нові закони штату не можуть бути прийняті щодо теми, яка вже вичерпно регулюється законом Рейху; див. вище, стор. 37 і далі.
c. Два наслідки, зазначені під а та b, виникають лише в тому випадку, якщо Райх фактично використав свою законодавчу владу в окремих випадках, як це прямо зазначено у Розділі VI Баварського заключного протоколу, згаданого вище, стор. 37 і далі.
d. Розглянуте правило знайшло особливе застосування у Вступному акті до німецького кримінального кодексу від 31 травня 1870 року. Згідно з цим із законодавства штату вилучаються не тільки питання, які розглядаються у кримінальному кодексі, але також точно визначені розмір та вид покарань, які можуть загрожувати законодавством штату в майбутньому щодо питань, що залишаються в його юрисдикції. "Матерія" у значенні цього Вступного акту слід розуміти як групу кримінальних діянь, що є однотипними в суб'єктивному та об'єктивному відношенні, і тому не можуть розглядатися окремо, а лише в контексті, так що постанова, передбачена Кримінальним кодексом, може розглядатися як одна позитивні та негативні напрямки слід вважати вичерпними. - Ця вимога не поширюється на правопорушення, розглянуті у Розділі 29. Тут, як видно також із Додатка І до мотивів (стенограма. Ber. Pro 1870, т. III, стор. 86 і далі), законодавець, очевидно, виклав лише окремі кримінальні злочини, а не ті, що пов’язані з таким діянням. Хочете вичерпати матерію.
e. Розгляд питання про те, чи повністю чи частково скасований закон про землю законом про рейх, є відсутністю спеціального положення про рейх або земельний закон чи будь-якої іншої обов'язкової заяви відповідних органів для судді або Правоохоронці пішли.
7) День випуску Reichsgesetzblatt зазначається на кожному номері. Закони, введені в Баварії на основі закону про Рейх від 22 квітня 1871 р. (Див. Додаток до Баварського законодавчого вісника pro 1870/71, с. 2), в яких не вказано конкретний календарний день як дата введення, - це z. Б. набув чинності 18 травня 1871 р. У Баварії, оскільки 29 квітня 1871 р. У Берліні було видано відповідний Рейхсгесетцблат. Відповідно до § 24 закону про організацію федеральних консульств тощо від 8 листопада 1867 р. Нові закони Рейху в округах консульської юрисдикції приймаються через 6 місяців. Зв'язуюча сила відлічується з дня, коли вони були оголошені в Рейхсгесетцблат. (Федеральний вісник закону 1867, с. 142.)
*) У Вюртемберзькій палаті на подібне питання про те, чи потрібно захисним і оборонним союзам конституційної більшості, у 1867 р. Була проста відповідь.