Указ Covid-19, що стосується використання днів RTT або відпустки у FPE та FPT згідно
Сьогоднішній Офіційний вісник публікує Постанову No 2020-430 від 15 квітня 2020 року, яка стосується відпустки днів скорочення робочого часу (РТТ) або відпусток на державній державній службі (ФДП) та територіальній державній службі (ФПТ) на період надзвичайної ситуації у галузі охорони здоров'я.

Ця постанова була прийнята на підставі Закону № 2020-290 від 23 березня 2020 року, який надає повноваження уряду вживати згідно із постановою будь-які заходи, що дозволяють станом на 12 березня 2020 року будь-якому роботодавцю в односторонньому порядку накладати або змінювати дати дні скорочення часу, передбачені загальним статутом державної служби.
А насправді, постанова накладає або дозволяє встановлення скорочених робочих годин та днів щорічних відпусток для державних службовців.
Завдяки принципу вільного управління місцевими органами влади, постанова залишає за кожним територіальним органом право накладати на територіальних чиновників режим, що застосовується до державних службовців (ст. 7).
Положення, що застосовуються до FPE та, можливо, застосовуватимуться до FPT за рішенням територіального органу, викладені нижче.
I. Постанова передбачає використання вихідних днів та обов'язкових відпусток, деякі з яких мають зворотну силу для агентів, які перебувають у відпустці.
Стаття 1 постанови передбачає відпустку державним службовцям та публічно-правовим контрактним агентам FPE, державним службовцям та магістратам із спеціальними відпустками (ASA) між 16 березня 2020 року та закінченням надзвичайного стану, оголошеного законом 23 березня 2020 р., Або, якщо це раніше, дата відновлення агентом його служби в звичайних умовах за таких умов:
- п’ять днів RTT між 16 березня 2020 року та 16 квітня 2020 року;
- п’ять інших днів RTT або щорічна відпустка між 17 квітня 2020 року та закінченням періоду надзвичайної ситуації зі здоров’ям.
Люди, які не мають п’яти днів скороченого робочого часу протягом першого періоду, визначеного раніше (16 березня - 16 квітня), беруть доступну для них кількість днів RTT, а також один додатковий день відпустки за другим періодом, визначеним раніше ( 17 квітня (закінчення надзвичайного стану), тобто загалом шість днів щорічної відпустки. Таким чином, особа, яка перебуватиме у відпустці протягом усього періоду і у якої буде лише три дні RTT, повинна буде взяти ці три дні RTT і, крім того, взяти шість днів щорічної відпустки.
Керівник департаменту визначає дати днів RTT або щорічної відпустки, яку потрібно взяти після 17 квітня, дотримуючись періоду попередження, принаймні, одного ясного дня.
Кількість днів RTT та днів обов'язкової відпустки пропорційна агентам, які виконують свої функції за сумісництвом.
Стаття 4 визначає кількість днів РТТ або щорічна відпустка, яку добровільно взяли протягом вищезазначених періодів, віднімається від кількості днів РТТ або щорічної відпустки, яку необхідно взяти.
Стаття 5 додає, що керівник відділу може зменшити кількість днів РТТ та вихідних, призначених для врахування листків непрацездатності, які мали місце протягом всього або частини цього самого періоду
II. Керівники відділів можуть накласти RTT-дні або залишити їх для агентів, що працюють на дистанційній роботі.
Стаття 2 цього розпорядження відкриває можливість для керівника служби враховувати потреби служби, нав'язувати агентам, розміщеним у режимі телемережі, протягом періоду 17 квітня 2020 р. Та терміну надзвичайного стану, проголошеного згаданим вище законом від 23 березня 2020 року, або, якщо це раніше, датою відновлення дії агента в звичайних умовах, щоб взяти п'ять днів RTT або, якщо цього не буде, щорічну відпустку протягом цього періоду.
Начальник відділу вказує дати днів RTT або щорічної відпустки, дотримуючись періоду попередження, принаймні, одного ясного дня.
Стаття 4 визначає, що кількість днів RTT та днів щорічної відпустки, які беруть на себе добровільно, віднімаються від днів, накладених керівником управління відповідно до статті 2.
Стаття 5 додає, що керівник відділу може зменшити кількість днів РТТ та вихідних, призначених для врахування листків непрацездатності, які мали місце протягом всього або частини цього самого періоду.
III. RTT та канікули, згадані в I та II, можна взяти серед днів, збережених на заощаджувальному рахунку.
Стаття 3 передбачає, що дні скорочення робочого часу, передбачені статтями 1 і 2, можуть бути взяті з днів, збережених на рахунку заощадження часу.
IV. Постанова передбачає коригування правил щодо розподілу вихідних днів.
Стаття 3 також передбачає, що стосується днів відпусток, накладених протягом періоду ув'язнення і які можуть бути накладені до 1 травня, що вони не будуть враховуватися при призначенні одного або більше двох днів додаткової щорічної відпустки для поділу щорічної відпустки.
V. Рецепт передбачає змішану схему RTT та відпусток для агентів, які одночасно перебували в ASA, працювали на дистанційному режимі та в звичайній діяльності на місці.
Стаття 4 має на меті врахувати становище державних службовців, які перебувають як у спеціальній відпустці, так і в режимі дистанційної роботи, а також у звичайній діяльності на місці.
У цьому випадку кількість днів RTT та днів щорічної відпустки, накладених згідно зі статтею 1 і, ймовірно, відповідно до статті 2, пропорційна відповідно до кількості днів, завершених в ASA, у звичайній діяльності, на роботі в режимі дистанційної роботи або тому подібному протягом періоду між березнем 16, 2020 та кінець контрольного періоду.
Стаття 5 визначає, що керівник відділу може зменшити кількість днів РТТ та вихідних, призначених для врахування листків непрацездатності, які мали місце протягом всього або частини цього самого періоду.
VI. Однак постанова не застосовується до певних органів державних службовців.
Стаття 6 виключає агентів, які підпадають під режими службових обов'язків, визначені конкретним статутом їхнього корпусу або нормативним текстом, що стосується одного або декількох корпусів: їх статут не дозволяє їм приймати рішення про періоди, коли вони можуть взяти відпустку. В основному це члени викладацького складу.
VII. Місцева влада, яка вирішить застосовувати ці правила, повинна поважати принцип паритетності.
Стаття 7 передбачає можливість територіальних органів влади застосовувати цей режим до своїх посадових осіб на умовах, які вони визначають. Таким чином, кількість днів обов'язкової відпустки може бути різною, в межах, встановлених постановою.
Замовлення можна переглянути за таким посиланням: