Вплив закону ASAP на містобудування та навколишнє середовище (Частина II) Розпорядження

вплив

Закон No 2020-1525 від 7 грудня 2020 року про прискорення та спрощення публічних дій містить, крім заходів щодо послаблення державних закупівель, кілька пристосувань з точки зору містобудування та довкілля.

Місцеві містобудівні плани тепер підлягатимуть екологічній оцінці

Стаття 40 закону ASAP додає місцеві містобудівні плани (ПЛР) до переліку планів та програм, визначених у статті L. 104-1 містобудівного кодексу, які підлягають систематичній екологічній оцінці. Тому PLU, включаючи міжкомунальні плани, додані до переліку інших документів, на які вже стосується ця оцінка: територіальні директиви щодо сталого планування та розвитку, генеральний план для регіону Іль-де-Франс, SCOT, конкретні вимоги до масиву, регіональний розвиток плани заморських регіонів та корсиканський план землекористування та сталого розвитку.

Адаптація положень з точки зору довкілля та планування

Що стосується попереджувальних розкопок, стаття 36 закону адаптує кодекс спадщини таким чином, щоб гарантувати забудовнику незмінність, протягом усієї процедури профілактичної археології, норм, чинних на день отримання справи компетентним адміністративним органом. (Л. 522-2 кодексу спадщини)

Під час створення ZAC, проекту відновлення міст, проекту або забудови чи будівельної операції, що має наслідком істотне змінення середовища проживання або економічної діяльності, головний проект може вибрати подати весь проект на попередню процедуру консультацій, передбачену у статті L. 121-15-1 Кодексу про довкілля.

Стаття 34 закону встановлює умови застосування норм та приписів щодо установок, класифікованих для захисту навколишнього середовища. Таким чином, проекти, що отримали дозвіл, зможуть скористатися тими самими строками, що й існуючі ICPE для відповідності новим вимогам (стаття L. 512-5 Кодексу про довкілля)

Що стосується публічної інформації, стаття 44 закону змінює умови публічних консультацій щодо проектів, які підлягають процедурі дозволу, крім екологічної оцінки. Це дозволяє префекту обирати між громадським запитом на місцях та електронною участю громадськості (статті L. 181-9 та L. 181-10 Кодексу про довкілля).

Стаття L. 181-30 Кодексу про навколишнє середовище також доповнена, щоб дозволити, з дозволом префектури та поза роботою, що підпадає під особливі правила, що стосуються екологічного дозволу, виконувати до видачі дозволу. Дочасний початок роботи перед авторизацією здійснюється за рахунок і ризик заявника.

У контексті діяльності, установок, споруд та робіт, що підлягають екологічному дозволу, стаття L. 181-30 Кодексу про довкілля доповнена. Захід дозволяє на вимогу заявника петиції та за його рахунок та ризик розпочати роботу над дозволами на будівництво, забудову та знесення, а також попередні декларації до видачі екологічного дозволу

Цей запуск можливий лише за таких сукупних умов:

  • компетентний адміністративний орган видає мотивоване спеціальне рішення;
  • можливість початку певних робіт до видачі природоохоронного дозволу була попередньо відома громадськості;
  • що роботи, які є предметом дозволу містобудування, не підпадають під особливі правила, що стосуються екологічного дозволу.