Наказ від 9 травня 1995 року про управління спеціальною пенсійною системою для персоналу Компанії
Останнє оновлення даних для цього тексту: 11 травня 1995 р

Міністр з питань бюджету,
Беручи до уваги код соціального страхування;
Беручи до уваги постанову № 59-80 від 7 січня 1959 р., Що стосується реорганізації фіскальних монополій на тютюн та сірники, зокрема її статтю 3;
Беручи до уваги закон № 80-495 від 2 липня 1980 р. Про внесення змін до статуту Служби промислової експлуатації тютюну та сірників (S.E.I.T.A.);
Беручи до уваги закон № 84-603 від 13 липня 1984 р. Про створення національної компанії з промислової експлуатації тютюну та сірників (S.E.I.T.A.), зокрема її статті 6;
Беручи до уваги закон № 94-1135 від 27 грудня 1994 р., Що стосується умов приватизації Національної компанії з промислової експлуатації тютюну та сірників;
Беручи до уваги указ № 62-766 від 6 липня 1962 р., Змінений стосовно статуту персоналу Служби промислової експлуатації тютюну та сірників;
Беручи до уваги статтю 63 указу № 85-844 від 8 серпня 1985 р. Про статус персоналу Національної компанії з промислової експлуатації тютюну та сірників;
Беручи до уваги указ № 95-99 від 1 лютого 1995 р. Про адаптацію спеціальної пенсійної схеми для працівників Національної компанії «Тютюн промисловий та сірники»;
Беручи до уваги указ № 95-479 від 24 квітня 1995 р. Про встановлення розміру внеску роботодавця до пенсійної схеми персоналу Національної компанії з промислової експлуатації тютюну та сірників;
Беручи до уваги указ від 6 березня 1963 р., Який санкціонує діяльність Асоціації колективного страхування (A.P.C.),
Стаття 1
Колектив Асоціації за ліжко (Prc) відповідає за ліквідацію та виплату пенсій пенсійній схемі персоналу Національної компанії з промислової експлуатації тютюну та сірників, створеної відповідно до статті 3 Указу від 7 січня 1959 року, згаданого вище.
Стаття 2
S.E.I.T.A. необхідний для зв’язку з A.P.C. будь-яку інформацію, корисну для врегулювання пенсій та здійснення своєї місії.
Стаття 3
S.E.I.T.A. щомісяця сплачувати за спеціальною пенсійною схемою соціальні внески, передбачені у статтях 108 та 139 від 6 липня 1962 року, згаданих вище, не пізніше 25 числа місяця, в якому виплачується відповідна винагорода.
Стаття 4
На початку кожного місяця A.P.C. видає квитанцію про дзвінок та надсилає її до S.E.I.T.A.
Кожна виплата внесків повинна супроводжуватися цим квитанцією, датованою та підписаною S.E.I.T.A. із зазначенням, з одного боку, за категорією персоналу, кількістю оплачуваного персоналу, базою внесків та сумою належних внесків.
Якщо з якихось причин внески не були сплачені, S.E.I.T.A. тим не менше потрібно не пізніше кінцевого терміну сплати внесків надіслати до A.P.C. інформацію, зазначену у вищевказаному абзаці, заповнивши вищезгадану форму. Якщо винагорода не була виплачена, S.E.I.T.A. не несе відповідальності за будь-який внесок; він, тим не менше, повинен, коли він не просив про виключення зі свого рахунку, повідомити A.P.C. цієї ситуації, надіславши лист із зазначенням "немає".
S.E.I.T.A. необхідно надіслати не пізніше 31 січня кожного року до A.P.C. декларація, в якій за кожним активним агентом, приєднаним до спеціальної пенсійної схеми, зазначена загальна сума виплаченої винагороди, а також сума винагороди, що підлягає внеску за попередній рік.
Вищезазначені суми, які повинні бути оголошені S.E.I.T.A, округлюються до найближчих франків як щодо винагороди, так і внесків.
Стаття 5
Непідготовка у встановлені терміни документів, передбачених статтею 4, та неточність щодо розміру задекларованої винагороди або кожного бездіяльності працівника, зазначеного на бланку або декларації, наданій S.E.I.T.A. призвести до штрафу, розмір якого визначається відповідно до положень статті R. 243-16 Кодексу соціального забезпечення.
Збільшення запізнілих платежів застосовується після закінчення строку внеску, встановленого у статті 3. Їх сума дорівнює сумі збільшення прострочених платежів, зазначеній у статті R. 243-18 Кодексу соціального забезпечення.