Підсумок Режим сесій та засідань - Роль та повноваження Національних зборів
Ключовий момент: короткий зміст аркуша
Час вимірюється в парламенті в три рази: законодавчий орган, який, якщо Національні збори не розпущені, триває п’ять років, сесія та засідання.

Сесія означає період року, протягом якого Парламент збирається для обговорення на пленарному засіданні. З моменту конституційної реформи 4 серпня 1995 р. Одна дев'ятимісячна сесія замінила режим двох щорічних тримісячних сесій, що панував з 1958 р.
Режим сесій - звичайний, позачерговий або де-юре - організований Конституцією, яка також визначає максимальну кількість днів засідань, які можуть проводитися під час різних типів сесій.
З іншого боку, збори самі визначають тижні, протягом яких вони сидять, а також дні та години засідання.
І. - Режим сесій
Відповідно до статті 28 Конституції 1958 р. (Розробленої після перегляду конституції 1995 р.) Парламент засідає за правом на щорічній черговій сесії. На прохання прем'єр-міністра або більшості членів Національних зборів воно може бути скликане на позачерговій сесії, відкритою та закритою за указом Президента Республіки (статті 29 та 30 Конституції). Нарешті, деякі виняткові обставини, що трапляються поза сесіями, передбачають проведення сесій в Національних зборах та Сенаті (наприклад, у разі реалізації виняткових повноважень статті 16 Конституції або заслуховування послання Президента Республіка); крім того, Національні збори засідають одразу після виборів до законодавчих органів після розпуску.
Поза строків сесій, прямо передбачених Конституцією, асамблеї не можуть проводити пленарне засідання і тому не можуть голосувати за закон, але ніщо не заважає їхнім внутрішнім органам, головним чином постійним комісіям, збиратися для підготовки законодавчої роботи наступної сесії або здійснювати свій контроль над урядом.
1. - Звичайна сесія
а) Причини перегляду конституції 1995 року
У своєму попередньому проекті Конституція 1958 р. Передбачала дві чергові сесії, тривалістю приблизно три місяці кожна - перша восени, 80 днів з 2 жовтня, друга весною, щонайбільше 90 днів. 2 (1) - розділені перетинами. Відкриття червневої сесії в квітні було, якщо його не розпустили, знаковою ознакою початку нового законодавчого органу (" Повноваження Національних зборів закінчуються під час відкриття п’ятої чергової сесії в квітні після її обрання ").
Запровадивши одну дев'ятимісячну сесію, перегляд конституції 1995 р. Переслідував подвійну мету:
- посилити вагу парламентських зборів в установах, дозволивши їм безперервно виконувати свою роль контролю за діями уряду, а також органів Європейського Союзу;
- адаптувати темп засідань парламенту до вимог законодавчої роботи. Починаючи з 1958 р. Кількість днів засідань у Національних зборах майже постійно зростала (з 90 з 1959 по 1970 р. Вона досягла 100 у 1971 р. І перевищила 150 у 1982 р.). Вузькість часових рамок, накладена Конституцією, призвела до звернення до компенсаційних заходів або практики. Таким чином, помножились нічні сесії та особливо позачергові сесії (між 1958 і 1995 рр. Парламент скликався 60 разів на все менш і менш "надзвичайних" сесіях; з цих 60 позачергових сесій 59 скликались на вимогу прем'єр-міністра).
б) Одинарна сесія
Конгрес на засіданні у Версалі 31 липня 1995 р. Прийняв такий текст: « Парламент засідає належним чином на черговій сесії, яка починається в перший робочий день жовтня і закінчується в останній робочий день червня. ".
Однак, щоб перешкодити проходженню єдиної дев'ятимісячної сесії сприяти тенденції до законодавчої інфляції, яку денонсували самі парламентарі, а також такі установи, як Державна рада або Конституційна рада, конституційний перегляд 1995 року обмежився 120 кількість днів засідань, які кожна асамблея може зазвичай провести під час сесії. Однак про проведення додаткових днів засідань може прийняти рішення прем'єр-міністр після консультацій з головою відповідної асамблеї або більшістю членів кожної асамблеї. Вперше обмеження в 120 днів було перетнуто під час сесії парламенту 2008-2009 років.
На тривалість чергової сесії не впливає закінчення повноважень Національних зборів, будь то в звичайному кінці її мандату ". третього вівторка в червні п’ятого року після його обрання "(Стаття L.O. 121 виборчого кодексу) або після розпуску, оголошеного Президентом Республіки відповідно до статті 12 Конституції.
Закриття сесії, звичайної чи позачергової, та обмеження кількості днів засідань не повинні заважати парламенту і, перш за все, Національним зборам здійснювати свої найважливіші прерогативи. Це є причиною того, що стаття 51 Конституції передбачає, що це закриття відкладається або що необхідні додаткові засідання, щоб Національні збори могли поставити під сумнів відповідальність уряду.
Так само, згідно зі статтею 26 Конституції, Національні збори та Сенат повинні мати можливість продовжувати свою роботу за межею 120 днів засідання для прийняття рішення про призупинення тримання під вартою, про приватні чи обмежувальні заходи. членів.
2. - Позачергові сесії
Парламент збирається на позачергових засіданнях на вимогу прем'єр-міністра чи більшості членів Національних зборів за певним порядком денним (пункт 1 статті 29 Конституції). Надзвичайна сесія відкривається і закривається за указом Президента Республіки (стаття 30).
Якщо позачергова сесія була скликана на вимогу більшості депутатів, заключний указ вступає в силу, як тільки порядок денний вичерпаний, і, у будь-якому випадку, не пізніше дванадцяти днів з моменту відкриття сесії.
Інституційна практика робить право скликання парламенту на позачергову сесію повноваженнями Президента Республіки. Він не вважає себе зобов'язаним виконувати пропозицію прем'єр-міністра чи більшості депутатів. На практиці з початку П'ятої республіки на прохання більшості депутатів було скликано лише одну надзвичайну сесію: сесію з 14 по 16 березня 1979 р., Порядок денний якої включав обговорення двох пропозицій резолюції до створення слідчих комісій з питань зайнятості та умов публічної інформації.
Тільки прем'єр-міністр може подати запит на нову сесію до закінчення місяця, що настає після заключного указу.
На практиці скликаються Національні збори та Сенат, але траплялося, що порядок денний надзвичайної сесії стосується лише однієї з двох асамблей.
Введення режиму єдиної сесії не поклало край розповсюдженню надзвичайних сесій. Так, під час XIV-го законодавчого органу, на прохання прем'єр-міністра, у липні та вересні систематично проводились надзвичайні сесії.
3. - Юридичні сесії
Парламент також засідає за правом, якщо він ще не засідає, за трьох обставин, передбачених Конституцією:
- Стаття 16 передбачає повне засідання двох асамблей, коли президент республіки вирішить використовувати виняткові повноваження, які він йому надає;
- Стаття 18 передбачає, що дві асамблеї збираються особливо поза сесією, щоб заслухати прочитання послання Президента Республіки;
- Стаття 12 передбачає, що Національна асамблея, новообрана після розпуску, збирається з другого четверга після її виборів, відкривається п’ятнадцятиденна юридична сесія (під час якої обидві асамблеї можуть зібратися), якщо це перше засідання відбудеться поза часом запланований на звичайну сесію. Якщо це перше засідання проводиться протягом п'ятнадцяти днів після закінчення звичайної сесії, воно стільки ж продовжується сесією закону.
II. - Правила, що стосуються темпу та тривалості публічних сесій
Коли Національні збори збираються, особливо під час звичайної сесії, вони не засідають постійно, а за календарем, організованим за тижнями, днями засідань та сесіями, деякі з яких спеціально призначаються для певного порядку денного.
Домовленості щодо організації публічних сесій Національних зборів прагнуть досягти кількох цілей, які не завжди легко узгодити:
- передбачити достатній час для розгляду пунктів порядку денного Асамблеї;
- уникати, наскільки це можливо, що проведення публічних засідань перешкоджає засіданням інших органів Асамблеї, зокрема політичних груп та комітетів;
- дозволити Членам здійснювати свою іншу діяльність за найкращих можливих умов, зокрема тих, що стосуються роботи, яку вони повинні виконувати у своєму окрузі.
Різноманітність цих цілей і різниця в часі обмежень, що виникають внаслідок них, пояснюють, що організація "парламентського тижня" випливає стільки як звичаї чи згоди різних зацікавлених суб'єктів (Президент Національної Асамблеї, Уряд, політичні групи більшості та опозиції), ніж буквальне застосування текстів, що регулюють це питання.
Нова редакція статті 48 Конституції, яка виникла в результаті конституційного перегляду від 23 липня 2008 року, змінила правила встановлення порядку денного, які, як зазначено, є " фіксується кожною збіркою ". Окрім законопроектів, розгляд яких є пріоритетним (зокрема, законодавство про фінанси та фінансування соціального забезпечення, і, в меншій мірі, тексти, передані іншою асамблеєю принаймні на шість тижнів), уряд має два тижні з чотирьох, а парламент інші два, один із цих двох тижнів резервується в пріоритеті та у порядку, визначеному кожною асамблеєю, для контролю за діями уряду та оцінки державної політики. Крім того, один день на місяць відведений для порядку денного, встановленого кожною асамблеєю за ініціативою опозиційних груп відповідної асамблеї, а також груп меншин.
З тієї ж статті 48 випливає, що принаймні одне засідання на тиждень відводиться пріоритетно для запитань членів парламенту та відповідей уряду. Відповідно до правила 133 Регламенту, Конференція президентів встановлює сесії для запитань до уряду на звичайних сесіях, що традиційно проводяться на початку обіду у вівторок та середу.
У 2009 році засновник поширив вищезазначене правило на позачергові сесії. З тих пір практика полягає в тому, щоб на тиждень позачергової сесії урядові забезпечувалося лише одне запитання.
В іншому, стаття 28 Конституції уповноважує збори самостійно визначати свої тижні засідань - на практиці їм більше доводиться визначати тижні, протягом яких вони не засідають (наприклад, з нагоди святкових періодів чи виборчих кампаній) - і посилається на їхні правила, що стосуються визначення днів та часу засідань.
На цій підставі Постанова Національної Асамблеї передбачає, що вона проводить засідання щотижня вранці, вдень та ввечері вівторка, а також вдень та ввечері в середу, вранці, в четвер вдень та ввечері. Ранок середи призначений для роботи комітетів. Час сесії встановлюється таким чином: з 9:30 до 13:00 ранку, з 15:00 до 20:00 вдень і з 21:30 до 1 години ночі.
Для збереження необхідної гнучкості механізму Правила визначають процедури, згідно з якими ці правила можуть бути скасовані, дотримуючись обмеження, встановленого в другому пункті статті 28 Конституції: за пропозицією можуть проводитися додаткові засідання. Конференція президентів або, як право, на прохання уряду, з метою реалізації свого пріоритетного права включати певні тексти до порядку денного: законопроекти про фінанси або законопроекти про фінансування соціального забезпечення, тексти, що передаються Сенатом щонайменше на шість тижнів, проекти, що стосуються кризових станів, та запити на дозвіл на продовження військових операцій за кордоном.
Так само Асамблея може прийняти рішення відступити від часу, передбаченого Регламентом, або за пропозицією Конференції Президентів (за певним порядком денним), або за пропозицією відповідального комітету, президента групи. Уряд продовжить поточну дискусію. Подовження нічного сеансу після 1 години ночі дозволено лише для завершення обговорення.
Ці варіанти розподілу особливо застосовні під час розгляду Асамблеєю законопроекту про фінанси (приблизно з середини жовтня до середини листопада), оскільки він збирається в п'ятницю, а іноді і в понеділок., Крім трьох днів, передбачених Правилами, не виключаючи, що, можливо, його можна буде провести у суботу та неділю, якщо це необхідно.
Таблиця перехресних посилань
У своєму первинному проекті, внесеному 30 грудня 1963 року, Конституція передбачала відкриття весняної сесії в останній вівторок квітня.