Законопроект, спрямований на зміну режиму цивільної відповідальності внаслідок дій
21 лютого 2012 року

No 80СЕНАТ
ЗВИЧАЙНА СЕСІЯ 2011-2012 рр
ПРАВОВА ПРОПОЗИЦІЯ
ЗМІНЕНО СЕНАТОМ
прагне полегшитиорганізації
з демонстрації спорт і культурні.
Сенат у першому читанні вніс зміни до законопроекту, прийнятого Національним збором у першому читанні після ініціювання прискореної процедури, зміст якої такий:
Див. Цифри:
Національна Асамблея (13 го законодавчого.): 4197, 4231 і твій. 841.
Сенат: 333, 372 і 373 (2011-2012).
Стаття 1
Після статті L. 321-3 Спортивного кодексу додається стаття L. 321-3-1 наступним чином:
“Мистецтво. Л. 321-3-1. - Практикуючі не можуть нести відповідальність за матеріальну шкоду, заподіяну іншому практикуючому внаслідок того, що вони перебувають під опікою, у значенні першого абзацу статті 1384 Цивільного кодексу, при здійсненні спортивної практики під час спортивного заходу або тренування для цієї спортивної події в місці, постійно або тимчасово відведеному для цієї практики. "
Стаття 1 а (нова)
До 1 липня 2013 р. Уряд подає до парламенту звіт, складений за погодженням з Французьким національним олімпійським та спортивним комітетом, щодо викликів та перспектив розвитку режиму цивільної відповідальності у спортивних справах.
Стаття 2
Стаття 3 (нова)
I. - Після статті L. 232-12 спортивного кодексу, стаття L. 232-12-1 вставляється таким чином:
“Мистецтво. Л. 232-12-1. - Що стосується спортсменів, зазначених у 1-3 ° статті L. 232-15, біологічні зразки, згадані в першому абзаці статті L. 232-12, можуть бути призначені для встановлення профілю параметрів, що відповідають сечі або кров цих спортсменів з метою демонстрації використання речовини або методу, заборонених статтею L.232-9.
"Зібрана таким чином інформація може підлягати комп'ютерній обробці Французьким антидопінговим агентством за умов, встановлених указом Державної ради, відповідно до положень Закону № 78-17 від 6 січня 1978 р., Що стосуються інформації, файли та свободи. "
II (новий). - I застосовується з 1 липня 2013 року.
Стаття 4 (нова)
Процедури встановлення біологічного профілю спортсменів, зазначені у статті 3, за реалізацію яких покладається відповідальність Французького антидопінгового агентства, є предметом доповіді, поданої уряду та парламенту протягом одного року після оприлюднення цього закону, розробленого комітетом, відповідальним за попереднє створення біологічного профілю спортсменів, і склад якого встановлюється наказом міністра, відповідального за спорт.
Стаття 5 (нова)
I. - Таким чином, до спортивного кодексу внесені зміни:
1 ° Після статті L. 232-23-3, стаття L. 232-23-3-1 вставляється таким чином:
“Мистецтво. Л. 232-23-3-1. - Інформація, зібрана на підставі статті L. 232-12-1, призводить до порушення дисциплінарного провадження на умовах, передбачених статтями L. 232-21 - L. 232-23, якщо, на думку комітету, складеного з трьох експертів, еволюція відповідних параметрів спортсмена показує використання речовини або методу, заборонених останнім абзацом статті L. 232-9, і якщо після того, як зацікавлена особа змогла представити свої спостереження, комітет одностайно повторює свою позицію серед своїх членів. ";
2 ° b з 2 ° статті L. 232-9 скасовується.
II. - 1 ° I застосовується з 1 липня 2013 року.
Стаття 6 (нова)
Передостанній абзац статті L. 222-17 Спортивного кодексу виключено.
Обговорено на відкритому засіданні в Парижі, 21 лютого 2012 року.