Інтегральний закон №

Закон № 158/2008, щодо реклами, що вводить в оману та порівняльної реклами

закон

Опубліковано в Офіційному віснику, частина I 559 від 24.07.2008

Парламент Румунії приймає цей закон.

РОЗДІЛ I
Загальні положення

Стаття 1. - Метою цього закону є захист торговців від оманливої ​​реклами та її несприятливих наслідків, а також встановлення умов, за яких дозволяється порівняльна реклама.

Стаття 2. - (1) Положення цього закону застосовуються до змісту рекламних матеріалів та рекламних повідомлень незалежно від засобів комунікації, що уможливлюють передачу інформації.

(2) Положення цього закону, Закону про аудіовізуальні засоби застосовуються до комерційних аудіовізуальних комунікацій, що транслюються в рамках послуг аудіовізуальної програми. 504/2002, з подальшими змінами та доповненнями, а також нормативними нормами, виданими в його застосуванні.

Стаття 3. - Для цілей цього закону наведені нижче терміни та вирази мають таке значення:

а) реклама - будь-яка форма представлення комерційної, промислової, кустарної чи ліберальної діяльності з метою сприяння продажу товарів або послуг, включаючи нерухомість, права та обов'язки;

б) реклама, що вводить в оману - реклама, яка будь-яким способом, у тому числі шляхом подання, вводить в оману або може ввести в оману осіб, яким вона адресована або які контактують з нею, і яка через свою оманливу природу може вплинути на їх економічну поведінку або що з цієї причини шкодить або може завдати шкоди конкуренту;

в) порівняльна реклама - реклама, яка явно або неявно ідентифікує конкурента або товари чи послуги, пропоновані ним;

г) торговець - фізична або юридична особа, яка діє з цілями, що підпадають під його комерційну, промислову, кустарну чи ліберальну діяльність, та будь-яка особа, яка діє від імені та від імені торговця;

д) відповідальний за кодекс - будь-який суб'єкт господарювання, включаючи торговця або групу торговців, відповідальний за формулювання та перегляд кодексу поведінки та/або контроль за дотриманням кодексу тими, хто зобов'язався його дотримуватися;

f) кодекс поведінки - угода або набір правил, які не нав'язуються законодавством чи адміністративними положеннями і які визначають поведінку торговців, які зобов'язуються дотримуватись її стосовно однієї або декількох комерційних практик або одного або більше секторів діяльності;

g) аудіовізуальне комерційне спілкування - зображення із звуком або без нього, яке призначене для прямого чи опосередкованого просування товарів, послуг чи зображень фізичної або юридичної особи, що здійснює господарську діяльність. Відповідні зображення супроводжують або включаються до програми в обмін на аналогічну оплату чи винагороду або з метою самореклами. Форми аудіовізуальних комерційних комунікацій включають, але не обмежуючись ними, телевізійну рекламу, спонсорство, телемагазини та позиціонування товарів через послуги аудіовізуальних програм.

РОЗДІЛ II
Оманлива реклама та порівняльна реклама

Стаття 4. - Оманлива реклама заборонена.

Стаття 5. - Для того, щоб визначити, чи реклама вводить в оману, повинні бути враховані всі її аспекти, особливо будь-яка інформація, що міститься в ній стосовно:

а) характеристики товарів або послуг, такі як: наявність, характер, спосіб виконання, склад, спосіб і дата виготовлення товарів або надання послуг, якщо вони відповідають їх призначенню, призначенню, кількості, техніко-функціональним параметрам, географічному чи комерційному походженню, очікувані результати в результаті їх використання або результати та основні характеристики випробувань або контролю, що проводяться на товарах або послугах;

б) ціну або метод розрахунку ціни та умови, за яких розподіляються товари чи надаються послуги;

в) характер, атрибуції та права рекламодавця, такі як: його особа та активи, кваліфікація та володіння правами промислової, комерційної або інтелектуальної власності або його нагороди та відзнаки.

Стаття 6. - Порівняльна реклама вважається законною, якщо вона сукупно відповідає таким умовам:

а) не вводить в оману, згідно з положеннями ст. 3 літ. б) та мистецтва. 5 цього закону, а також ст. 5-7 Закону No. 363/2007 про боротьбу з некоректною практикою торгівців щодо споживачів та гармонізацію нормативних актів з європейським законодавством про захист прав споживачів;

б) порівнювати товари чи послуги, що задовольняють однакові потреби або призначені для тих самих цілей;

в) об'єктивно порівнює одну або кілька суттєвих, релевантних, перевіряваних та репрезентативних характеристик відповідних товарів або послуг, які можуть включати ціну;

г) не дискредитує та не зневажає торгові марки, торгові назви, інші відмітні знаки, товари, послуги, діяльність чи ситуацію конкурента;

д) у випадку товарів з позначенням походження, у кожному випадку це стосується товарів з однаковим позначенням;

f) не несправедливо використовує репутацію торгової марки, торговельної назви чи інших відмінних ознак конкурента або позначення походження конкуруючих товарів;

g) не представляє товари чи послуги як імітацію або репродукцію товарів чи послуг, що мають захищену торгову марку або торговельну назву;

h) не створює плутанини між торговцями, між рекламодавцем та конкурентом або між брендами, торговими назвами, іншими відмітними знаками, товарами чи послугами рекламодавця та товарами конкурента.

РОЗДІЛ III
Повідомлення, компетенція, санкції

Стаття 7. - (1) Для боротьби та припинення введення в оману реклами та дотримання положень щодо порівняльної реклами фізичні та юридичні особи, асоціації та організації, які мають законний інтерес, можуть повідомити про це Міністерство економіки та фінансів або, за необхідності, Національну раду аудіовізуального.

(2) За повідомленням осіб, передбачених в абз. (1) або за посадою Міністерство економіки та фінансів через своїх представників виявляє порушення положень, передбачених у ст. 4 та 6 та застосувати відповідні санкції.

Стаття 8. - Повідомлення, адресоване Міністерству економіки та фінансів, може бути спрямоване:

а) проти одного або декількох торговців з одного економічного сектору;

b) проти особи, відповідальної за кодекс, у випадку, якщо відповідний кодекс заохочує недотримання законодавчих положень у цьому питанні.

Стаття 9. - (1) При повідомленні фізичних та юридичних осіб, асоціацій та організацій, які мають законний інтерес або за посадою, Міністерство економіки та фінансів через своїх представників попросить державного торговця надати всі необхідні докази щодо точність тверджень, вказівок або презентацій в рекламі.

(2) Представники Міністерства економіки та фінансів просять у торговців, які рекламують себе, докази відповідно до положень абз. (1) та (3), беручи до уваги законні інтереси цих торговців, а також інтереси потерпілих торговців.

(3) Торговець, який рекламує, зобов'язаний надати представникам Міністерства економіки та фінансів у встановлені ним терміни та у формі всі документи, дані та інформацію для підтвердження точності тверджень, що містяться в рекламі.

(4) У випадку порівняльної реклами торговець, який рекламує себе, зобов'язаний швидко представити представникам Міністерства економіки та фінансів докази, документи, дані та інформацію, наведені в цій статті.

(5) Якщо торговець не подає запитуваних доказів або подання доказів здійснюється ним після закінчення строку, встановленого Міністерством економіки та фінансів, або якщо ці докази вважаються неповними або недостатніми, заяви в рекламі будуть розглянуті. неточний.

Стаття 10. - (1) Недотримання торговцями положень ст. 4 і 6 є порушеннями та санкціонуються штрафом від 3000 до 30000 лей.

(2) Виявлення та застосування санкцій, передбачених в абз. (1) зроблені представниками Міністерства економіки та фінансів.

Стаття 11. - (1) У разі виявлення порушення торговцем, який рекламує положення, передбачені в ст. 4 та 6, беручи до уваги всі інтереси, які беруть участь у справі, і, зокрема, суспільні інтереси, Міністерство економіки та фінансів може розпорядитися разом із застосуванням протизаконної санкції, передбаченої у ст. 10 абз. (1), такі додаткові заходи:

а) припинення введення в оману реклами або незаконної порівняльної реклами;

б) заборона введення в оману реклами або порівняльної реклами, що суперечить положенням цього закону, якщо вона ще не була доведена до відома громадськості, але це неминуче.

(2) Заходи, передбачені в абз. (1) застосовуються без необхідності доказування фактичної шкоди, умислу чи недбалості рекламодавця.

(3) Заходи, передбачені в абз. (1) повинні прийматися за прискореною процедурою, в тому сенсі, що вони будуть виконані торговцем, що порушує право, протягом 5 днів з дати вручення або передачі протоколу про виявлення та санкціонування протиріччя, згідно з яким були призначені заходи.

Стаття 12. - (1) З метою усунення стійких наслідків оманливої ​​реклами або незаконної порівняльної реклами, припинення якої, відповідно заборона, було наказано шляхом звіту про знаходження та санкціонування порушення, що не оскаржувалось, або за рішенням суду, що залишається остаточним та безповоротним, яким було призначено такий захід, Міністерство економіки та фінансів через уповноважених представників вимагає від відповідного торговця:

а) оприлюднення протоколу про виявлення та санкціонування порушення чи судового рішення повністю або у виписці;

б) публікація виправної заяви, що містить ідентифікаційні дані торговця, що порушив правопорушення, скоєне порушення, дату його вчинення, а також розпоряджені заходи.

(2) Публікація повинна здійснюватися у всіх випадках за рахунок і за рахунок торговця-порушника як через широко розповсюджену газету, так і за допомогою засобів зв'язку, що використовуються для розповсюдження забороненої реклами, протягом 5 днів з дата спілкування.

Стаття 13. - (1) Недотримання заходів, передбачених ст. 12, а також зобов'язання, передбачене ст. 9 являють собою порушення та санкціонуються штрафом від 6 000 до 60 000 лей.

(2) Виявлення порушень та застосування санкцій, передбачених у параграфі (1) здійснюється уповноваженими представниками Міністерства економіки та фінансів.

Стаття 14. - (1) У ситуації, коли Міністерство економіки та фінансів наказує, згідно з положеннями ст. 11 абз. (1) літ. а), припинення введення в оману реклами або незаконної порівняльної реклами, вона негайно повідомляє відповідний захід до Національної аудіовізуальної ради.

(2) Відповідно до своїх повноважень, Національна аудіовізуальна рада перевіряє, чи передається відповідна оманлива чи незаконна порівняльна реклама через службу аудіовізуальних програм в рамках аудіовізуального комерційного спілкування.

(3) У ситуації, передбаченій в абз. (2), Національна аудіовізуальна рада своїм рішенням розпорядиться припинити трансляцію відповідного аудіовізуального комерційного зв’язку, відслідковуватиме застосування рішення та, у разі невиконання, застосувати санкції Закону No. 504/2002, з подальшими змінами та доповненнями.

(4) У ситуації, коли Національна аудіовізуальна рада вважає, що аудіовізуальне комерційне повідомлення містить елементи оманливої ​​або незаконної порівняльної реклами, вона повідомляє про це Міністерство економіки та фінансів.

Ст. 15. - Положення ст. 10, 11 та 13 щодо порушень доповнюються положеннями Урядового розпорядження №. 2/2001 щодо правового режиму порушень, затвердженого із змінами та доповненнями Законом № 180/2002, з подальшими змінами та доповненнями, за винятком положень ст. 28 і 29.

Стаття 16. - (1) Якщо буде виявлено, що заявлені факти не є неправдивою рекламою або, залежно від обставин, незаконною порівняльною рекламою, Міністерство економіки та фінансів видає мотивоване рішення про відхилення повідомлення.

(2) Рішення, винесене відповідно до абз. (1) можуть бути оскаржені відповідно до положень Закону про адміністративні спори № 554/2004, з подальшими змінами та доповненнями.

Стаття 17. - (1) У разі порушення положень цього закону відповідальність покладається на продавця-бенефіціара реклами.

(2) Якщо рекламодавець не має головного офісу в Румунії, відповідальність покладається на його законного представника в Румунії.

Стаття 18. - Право повідомляти про факти, передбачені ст. 4 та 6 повинні бути прописані протягом 3 місяців з дати, коли особам, асоціаціям чи організаціям, які мають законний інтерес, відповідно до положень цього закону, стало відомо про рекламу, але не пізніше 6 місяців з дати її появи.

Стаття 19. - (1) Цей закон не виключає добровільного контролю за рекламою професійними організаціями, що мають саморегулюючу роль у галузі реклами, а також права фізичних та юридичних осіб, асоціацій чи зацікавлених організацій безпосередньо звертатися до цих організацій.

(2) Застосовуючи положення цього закону, Міністерство економіки та фінансів, відповідно Національна аудіовізуальна рада може вимагати від професійних організацій ролі саморегулювання, передбаченої в абз. (1), формулювання спеціалізованої точки зору.

РОЗДІЛ IV
Заключні положення

Стаття 20. - (1) Застосовуючи положення цього закону, Міністерство економіки та фінансів може видавати норми, які затверджуються наказом міністра.

(2) Застосовуючи положення цього закону, Національна аудіовізуальна рада видає нормативні норми, які затверджуються наказом президента цього органу.

Стаття 21. - Законодавчі, нормативні та адміністративні положення, прийняті румунськими органами влади, а також будь-яка інша інформація щодо оманливої ​​та порівняльної реклами повідомляється Міністерством економіки та фінансів Європейській Комісії.

Стаття 22. - Цей закон застосовується без шкоди положенням щодо публічності певних товарів та/або послуг, а також обмежень або заборон щодо реклами в певних середовищах, включених до інших нормативних актів.

Стаття 23. - Закон № 148/2000 про рекламу, опублікований в Офіційному віснику Румунії, частина I, №. 359 від 2 серпня 2000 р. Із змінами та доповненнями, внесеними наступними змінами:

1. Стаття 1 викладати в такій редакції:

"Стаття 1. - Цей закон спрямований на захист споживачів товарів і послуг, захист осіб, які здійснюють виробництво, торговельну діяльність, надають послуги або займаються торгівлею чи професією".

2. Статті 2 та 3 скасовуються.

3. У статті 4 пункти (a), (b), (c) та (g) скасовуються.

4. У статті 6 пункт (а) скасовано.

5. Статті 7 та 8 скасовуються.

6. Стаття 18 викладати в такій редакції:

"Стаття 18. - Автор, директор з реклами та законний представник засобів поширення несуть солідарну відповідальність з особою, яка рекламує себе, у разі порушення положень цього закону".

7. У статті 23 (1) пункт (b) викласти в такій редакції:

"б) порушення положень ст. 9-14, штрафом від 1500 до 4000 леїв".

8. У статті 24 (1) пункти (a) та (e) викладаються таким чином:

"а) уповноважені представники Управління у справах захисту прав споживачів у разі порушення положень ст. 9 та ст. 13, букви а) та b);

д) уповноважених представників Національної аудіовізуальної ради за порушення положень ст. 10 літ. а). "

Цей закон повністю транспонує положення Директиви 2006/114/ЄС Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу від 12 грудня 2006 року, опублікованої в Офіційному віснику Європейського Союзу (OJEU). L376 від 27 грудня 2006 року.

Цей закон був прийнятий парламентом Румунії відповідно до положень ст. 75 та ст. 76 абз. (2) Конституції Румунії, перевидана.

ПРЕЗИДЕНТ ПАЛАТИ ЗАМЕСТНИКІВ с. ПРЕЗИДЕНТ СЕНАТА,
БОГДАН ОЛТЕАНУ ДОРУ ІОАН ТАРАЦІЛА

Закон № 234/2020 на завершення Закону № 223/2015 про державні військові пенсії
Закон № 234/2020 на завершення Закону № 223/2015 про державні військові пенсії .

Закон № 231/2020 для заповнення Закону про соціальну допомогу № 292/2011
Закон № 231/2020 для заповнення Закону про соціальну допомогу № 292/2011 Офіційний вісник, с .

Закон № 230/2020 про внесення змін до Закону № 227/2015 щодо Фіскального кодексу
Закон № 230/2020 про внесення змін до Закону № 227/2015 щодо Офіційного моніторингового фіскального кодексу, .

Закон № 226/2020 про внесення змін та доповнення Закону про національну освіту № 1/2011
Закон № 226/2020 про внесення змін та доповнення Національного закону про освіту № 1/2011 Монітор .

Закон № 213/2020 про внесення змін та доповнення Закону № 53/2003 - Трудовий кодекс
Закон № 213/2020 про внесення змін та доповнення Закону № 53/2003 - Трудовий кодекс, опублікований у .