Режим порушень у разі надзвичайного стану

Вступ

надзвичайного

У ці дні закон протидії став "зіркою". Щодня ми чуємо чи бачимо десятки разів, скільки штрафів було застосовано за невиконання громадянами положень військових постанов, суми вражаючі на перший погляд.

Більше того, надзвичайним розпорядженням № 34/2020 [1], GEO No. 1/1999 про облоговий режим та режим надзвичайного стану, штрафи збільшувались у десятки разів - наприклад, у випадку з фізичними особами межі штрафу були збільшені з 100-5000 лей за старою формою закону до 2000-20000 у новому регламенті.

У цьому контексті я вважаю, що необхідний короткий аналіз правових положень щодо порушень режиму надзвичайного стану щодо аспектів матеріального права та процесуального права.

1. Які факти є порушеннями режиму надзвичайного стану?

Стаття 27 ГЕО 1/1999 передбачає, що порушення положень постанови, військових постанов чи наказів, виданих під час надзвичайного стану, тягне за собою відповідальність, дисциплінарну, цивільну, конвенційну чи кримінальну, залежно від обставин.

Стаття 28 ГЕО 1/1999 у формі, модифікованій GEO No. 34/2020 передбачає, що: Невиконання положень ст. 9 є порушенням та статтею 9 GEO No. 1/1999 зазначає: '(1) Керівники органів державної влади, інші юридичні особи та фізичні особи вони мають зобов’язання дотримуватися та застосовувати всі заходи, встановлені цим надзвичайним розпорядженням, відповідними нормативними актами, а також військовими постановами або в порядку, специфічному для сформованої держави. (2) Керівники органів державної влади та адміністратори суб’єктів господарювання, які надають комунальні послуги у сферах енергетики, охорони здоров’я, сільського господарства та харчування, водопостачання, зв’язку та транспорту, зобов’язані забезпечити безперервність основних служб для населення та сил оборони ".

З вищевикладеного випливає, що в разі надзвичайного стану будь-яке порушення ГЕО 1/1999 відповідних нормативних актів є порушенням для фізичних осіб (наприклад, Указ Президента Румунії про введення надзвичайного стану № 195/2020) а також військові постанови чи накази, видані під час надзвичайного стану.

Це нетипова ситуація, оскільки, як ми всі знаємо, зазвичай спеціальний нормативний акт описує поведінку, яка оцінюється законодавцем як протиріччя. Більш конкретно, принцип законності санкції проти порушення вимагає мінімального опису діяння, передбаченого як порушення, опису, який може бути як конкретним, так і посиланням на порушення правила, яке вимагає певної поведінки - наприклад, недотримання вимог ст. x є проступком.

Хоча щодо надзвичайного стану здається, що законодавець обрав такий опис, насправді посилання на ст. 9 Постанови не є конкретним описом протиріччя, але також загальним - він являє собою порушення будь-якого порушення військових постанов та наказів, виданих під час надзвичайного стану.

Після припинення дії надзвичайного стану судова практика, а, можливо, навіть Конституційний суд визначає, чи сумісний такий спосіб регулювання порушень із принципами права.

2. Які межі штрафу і як він застосовується? Поширеність принципу абляції та спосіб застосування цього принципу

Межі штрафу, передбачені ст. 28 ГЕО 1/1999 у формі, зміненій ГЕО 34/2020, складають від 2000 леїв до 20 000 леїв для фізичних осіб та від 10 000 леїв до 70 000 лей для юридичних осіб.

У формі до внесення змін до GEO 34/2020 (відповідно до 2 квітня 2020 року включно [2]) обмеження штрафу становили 100 - 5000 лей для фізичних осіб та 1000-7000 лей для юридичних осіб.

Стаття 29, індекс 1 GEO 1/1999 із змінами, внесеними GEO 34/2020, передбачає, що: «Злочинець може заплатити протягом максимум 15 днів з дати доставки або повідомлення звіту половину суми застосованого штрафу констатуючим агентом щодо порушень, передбачених у ст. 28. "

Таким чином, на відміну від загального режиму абляції, передбаченого ст. 28 ГО № 2/2001, який передбачає можливість виплати за 15 днів половини мінімум штрафу, GEO 1/1999 у формі, зміненій GEO 34/2020, дозволяє сплатити лише половину фактично застосований штраф констатуючим агентом.

Однак потрібні два роз’яснення.

По-перше, це положення набрало чинності за три дні до збільшення лімітів штрафів, а також стосується порушень, скоєних між 31 березня та 2 квітня 2020 року [3].

По-друге, щодо порушень, вчинених до дати набрання чинності GEO, немає. 34/2020, дозволяється сплачувати половину спеціального мінімуму, передбаченого нормативним актом, згідно із застосуванням режиму загальної протилежності, передбаченого ГО №. 2/2001.

Зокрема, ми можемо мати такі ситуації для окремих людей:
1. Порушення, допущені до 30 березня 2020 року - незалежно від фактично накладеного штрафу, порушник може сплатити суму 50 лей (половина спеціального мінімуму штрафу в розмірі 100 лей) протягом 15 днів з моменту повідомлення протоколу. Це, мабуть, також помітила влада в той час, коли було вирішено змінити систему абляції з точки зору порушень до надзвичайного стану.
2. Правопорушення, скоєні між 31 березня та 2 квітня 2020 р. - половина застосований штраф між старими межами 100-5000 лей.
3. Правопорушення, скоєні після 3 квітня 2020 р. - половина застосований штраф між новими межами 2000–20000 лей.

Щоб зробити проблему ще цікавішою, слід згадати, що згідно зі ст. 41 Указу Президента Румунії № 195/2020 для встановлення надзвичайного стану терміни не починають діяти під час надзвичайного стану [4]. Таким чином, румунською мовою оштрафовані особи матимуть 15 днів з дня припинення дії надзвичайного стану, щоб вирішити, сплачувати половину застосованого штрафу (або навіть мінімальний штраф) або подавати скаргу за порушення проступку.

3. Додаткові санкції, передбачені GEO 34/2020. Спосіб застосування

Відповідно до пункту (2) статті 28 ГЕО 1/1999 у формі, зміненій ГЕО 34/2020: «Окрім основної санкції проти порушення, передбаченої в абзаці. (1), залежно від характеру та тяжкості вчинення, можуть застосовуватися одна або декілька з наступних додаткових санкцій проти конвенції, передбачених у військових постановах: а) конфіскація товарів, призначених, використаних або отриманих в результаті порушення; б) заборона доступу шляхом накладення печатки компетентними органами; в) тимчасове припинення діяльності; г) скасування деяких робіт; д) відновлення деяких домовленостей ".

З представленого вище юридичного тексту випливає, що ці додаткові санкції можуть застосовуватися лише в тому випадку, якщо прямо передбачені військовими постановами. Оскільки досі не було видано жодного військового розпорядження, нам нічого не залишається, як чекати ...

Щодо конфіскації, введений текст є не чим іншим, як поглинанням положень статті 5, параграф 3, буква а) GO №. 2/2001, що, у свою чергу, є транспозицією конституційних положень, передбачених ст. 44 абз. 9 Конституції Румунії - як такої цілком може бути відсутнім, якщо передбачається, що положення GEO 1/1999 доповнюються положеннями GO 2/2001.

Що стосується інших чотирьох санкцій, то вони не зрозумілі в тому сенсі, що:
- ті, що вказані в буквах б) та в), не визначають часовий інтервал, на який вони застосовуються - будь-яка додаткова санкція із застосуванням часу має визначену тривалість у нормативних актах.
- жодні аспекти простору не регулюються - заборона доступу шляхом проставлення печатки ... Де? ... Напевно, законодавець хотів послатися на забруднені простори після вчинення протиріччя, але йому не вдається дати зрозуміти.
- ми не можемо усвідомити, як би ми не старалися, яке порушення військових постанов, що розглядається як протипоказання констатуючих агентів, може спричинити як додаткову санкцію "знесення деяких робіт" або "відновлення деяких домовленостей" під час пандемії ...

4. Юридична особа може нести відповідальність за проступок у цьому питанні?

Читаючи статтю 9 зміненого ГЕО № 1/1999, того, хто «визначає» порушення режиму надзвичайного стану, не випливає, що юридична особа могла би вчинити будь-яке порушення, оскільки вона встановлює лише зобов’язання "Адміністратори" інших юридичних осіб і вимагає, щоб лише фізичні особи виконували військові накази та розпорядження, видані під час надзвичайного стану.

Але оскільки тлумачення в законі завжди різноманітне, нам залишається лише чекати…, цікаво спостерігати, як будуть санкціоновані юридичні особи, які не виконують військові постанови.

В умовах ст. 9 зміненої ГЕО №.

5. Порядок виявлення порушень та застосування основних та додаткових санкцій

Порушення надзвичайного стану можуть бути встановлені особами, передбаченими ст. 1 абзацу (1) Наказу No. 56/2020 Міністра внутрішніх справ [5].

Контролюючі агенти оцінюють, чи виявлено правопорушенням порушення військових постанов або розпоряджень, виданих під час надзвичайного стану, та складають звіти про порушення відповідно до положень GO №. 2/2001.

Залежно від тяжкості вчинення, воно застосовує або попередження, або штраф у межах, зазначених вище, і оцінює застосування додаткових санкцій.

За відступлення від GO No. 2/2001, скарга, сформульована проти звіту про виявлення порушення та застосування санкцій, не зупиняє виконання додаткових санкцій, що застосовуються. Навпаки, скарга призупинити виконання штрафу.

Як ми показали вище, згідно зі ст. 41 Указу Президента Румунії № 195/2020 для встановлення надзвичайного стану, терміни не починають діяти під час надзвичайного стану. Таким чином, румунською мовою оштрафовані особи матимуть 15 днів з дня припинення дії надзвичайного стану, щоб вирішити, сплачувати половину застосованого штрафу (або навіть мінімальний штраф) або подавати скаргу за порушення проступку.

Щодо застосування додаткових санкцій, ст. 28 індекс 1 та ст. 28, індекс 2 зміненого ГЕО 1/1999 містить особливості щодо застосування та виконання додаткової санкції конфіскації [6]

6. Виконання санкцій за незначні правопорушення.

Оскільки під час надзвичайного стану терміни не виконуються, як ми вже показали вище, практично штраф не застосовуватиметься, оскільки жоден звіт про порушення не набуде чинності.

Більш конкретно, держава стягує лише добровільно сплачені штрафи протягом цього періоду.

Суми від штрафів, застосованих за порушення правопорушень, здійснених до стану облоги, надходять до державного бюджету, а не до місцевих бюджетів відповідно до ст. 29 індекс 1 абзац (2) GEO 1/1999 із змінами.

Щодо додаткових санкцій, як ми вже показали вище, у ст. 28 покажчик 1- ст. 28 індекс 3 ГЕО No. 1/1999 із змінами та доповненнями, передбачені спеціальні норми для виконання додаткової санкції проти конфіскації.

Однак жодна правова норма не регламентує виконання інших додаткових санкцій, тому, знову ж таки, нам нічого не залишається, як чекати ...

Вищезазначене є не чим іншим, як "гарячим" аналізом основних новинок у справі протизаконного режиму, режиму, який має особливе практичне значення в цей період.

Є й інші делікатні питання, які я не дозволив собі розглядати без подальшого аналізу, саме для того, щоб не дійти висновків, які виявляться помилковими.

Зрозуміло, що деякі з порушених питань потребуватимуть з'ясування або через законодавчі зміни, або через судову практику.

До цього часу, відповідно до вимог сучасного часу, нам нічого не залишається робити, як чекати. В приміщенні!

Доц. д-р Мірча Урсуня
Юридичний факультет Орадейського університету
Адвокат, адвокат Біхор