Словенія біля воріт Європейського Союзу
II- СЛОВЕНСЬКІ ПОЛІТИЧНІ ІНСТИТУЦІЇ
1. ПАРЛАМЕНТСЬКА СИСТЕМА
Конституція 174 статей, прийнятих після здобуття незалежності, включає:

- заголовок I, присвячений положенням преамбули (статті 1-13).
- Розділ II, що стосується прав людини та основних свобод (статті 14 - 65), який включає конкретну статтю (стаття 64), що стосується захисту італійської та угорської меншин у Словенії.
- Розділ III, що стосується економічних та соціальних прав (статті 66-79)
- Розділ IV, присвячений організації державних повноважень (статті 80-137).
Ми знаходимо основні особливості парламентської системи.
Законодавча влада складається з двох палат:
- a Національна Асамблея, чиї 90 депутатів обираються на 4 роки. 88 депутатів обираються за пропорційною системою списків, тоді як два місця зарезервовані, у будь-якому випадку, для двох меншин - італійської (3000 осіб) та угорської (9000 осіб). Слід зазначити, що серби та хорвати, часто колишні федеральні чиновники, набагато більше (близько 50 000) не мають власних конституційних прав через їх поширення на всій території.
- a Державна рада представництво соціальних, економічних, комерційних та місцевих інтересів. Він не має такої ж позиції, як Сенат, і його не можна порівнювати з другою палатою парламенту.
Державна рада Словенії
40 державних радників, обраних на п'ятирічний термін (порівняно з чотирма роками для членів Національних зборів), поділяються на п'ять коледжів: перший представляє місцеві громади та місцеві інтереси (22 члени), другий - роботодавці (4), третє - некомерційні об’єднання (4), четверте - селяни та самозайняті робітники (4), п’яте - галузі науки, культури та освіти (6). Тільки перший коледж обирається загальною більшістю голосів, інші коледжі обираються безпосередньо в асоціативних та/або професійних рамках.
Державна рада має різні конституційні повноваження:
- ініціатива законодавчого референдуму (не реалізована, Рада була дуже близька до цього стосовно закону про місцеве самоврядування)
- створення слідчих комісій (не використовується)
- звернення до Конституційної ради (широко використовується)
- законодавче вето. Зараз Державна рада воліє використовувати цю владу більш помірковано, щоб розвивати переговори на першому етапі.
Виконавча влада класично складається з:
- з Президент республіки, глави держави та головнокомандувача військами оборони, обраних на п'ять років. Він може бути переобраний один раз.
- і a Уряд, у складі прем'єр-міністра та міністрів. Стаття III передбачає механізми інвестування та недовіри, дуже подібні до тих, що закріплені в Основному законі Німеччини.
Розділ VIII Конституції, зокрема, присвячений Конституційний суд Словенії, є дев'ять обраних суддів протягом дев'яти років Національними зборами, серед юридичних експертів, яких тоді призначав Президент Республіки.