Конституція 5-го року Фруктидора III Конституційна рада

Резюме

Декларація прав та обов'язків людини та громадянина

Французький народ проголошує, у присутності Верховної Істоти, наступну Декларацію прав та обов’язків людини та громадянина.

5-го

ПРАВА

Стаття 1. - Права людини в суспільстві - це свобода, рівність, безпека, власність.

Стаття 2. - Свобода полягає у можливості робити те, що не шкодить правам інших.

Стаття 3. - Рівність полягає в тому, що закон однаковий для всіх, захищає він чи карає. Рівність не допускає різниці між народженням, спадкування влади.

Стаття 4. - Безпека є результатом співпраці всіх для забезпечення прав кожного.

Стаття 5. - Власність - це право користуватися своїм майном, доходами, плодом своєї праці та промисловості та розпоряджатися ним.

Стаття 6. - Закон - це загальна воля, виражена більшістю або громадянами або їх представниками.

Стаття 7. - Те, що не заборонено законом, не можна запобігти. - Нікого не можна змусити робити те, що не наказано.

Стаття 8. - Ніхто не може бути притягнутий до відповідальності, звинувачений, заарештований або затриманий, крім випадків, визначених законом, і відповідно до встановлених ним форм.

Стаття 9. - Ті, хто вимагає, відправляє, підписує, виконує або доводить до виконання свавільних дій, є винними і повинні бути покарані.

Стаття 10. - Будь-яка суворість, яка не є необхідною для забезпечення особи обвинуваченого, повинна суворо каратись законом.

Стаття 11. - Нікого не можна судити, доки його не заслухають або не запросять за законом.

Стаття 12. - Закон повинен призначати покарання строго необхідні та пропорційні злочину.

Стаття 13. - Будь-яке лікування, яке посилює покарання, визначене законом, є злочином.

Стаття 14. - Жоден закон, ні кримінальний, ні цивільний, не може мати зворотної дії

Стаття 15. - Будь-яка людина може віддавати свій час та свої послуги; але його не можна продати чи продати; його особа не є відчужуваним майном.

Стаття 16. - Будь-який внесок встановлюється для загальної корисності; його слід розподілити між платниками податків через їх факультет.

Стаття 17. - Суверенітет по суті полягає в універсальності громадян.

Стаття 18. Жодна особа, жодна часткова зустріч громадян не може претендувати на суверенітет.

Стаття 19. - Ніхто не може без законного делегування здійснювати будь-які повноваження або виконувати будь-які державні функції.

Стаття 20. - Кожен громадянин має рівне право негайно чи посередньо брати участь у формуванні закону, у призначенні представників народу та державних службовців.

Стаття 21. - Державні функції не можуть переходити у власність тих, хто їх виконує.

Стаття 22. - Соціальна гарантія не може існувати, якщо не встановлено розподіл владних повноважень, якщо їх межі не встановлені і якщо не забезпечена відповідальність державних службовців.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Стаття 1. - Білль про права містить обов'язки законодавців: підтримка суспільства вимагає, щоб ті, хто його складає, знали, а також виконували свої обов'язки.

Стаття 2. - Усі обов’язки людини та громадянина випливають із цих двох принципів, закарбованих природою у всіх серцях: - Не роби іншим того, чого не хотів би робити для тебе. - Постійно робіть іншим те добро, яке ви хотіли б отримати.

Стаття 3. - Зобов’язання кожного перед суспільством полягають у захисті його, служінні йому, дотриманні законів та повазі тих, хто є його органами.

Стаття 4. - Ніхто не є добрим громадянином, якщо він не є добрим сином, хорошим батьком, добрим братом, хорошим другом, добрим чоловіком.

Стаття 5. - Ніхто не є доброю людиною, якщо він відверто та релігійно не дотримується законів.

Стаття 6. - Той, хто відкрито порушує закони, оголошує себе у стані війни з суспільством.

Стаття 7. - Той, хто, не відверто порушуючи закони, ухиляється від них за допомогою обману чи майстерності, завдає шкоди інтересам усіх: робить себе негідним їх доброзичливості та їх поваги.

Стаття 8. - Саме на утримання майна спирається обробка землі, усіх виробництв, усіх засобів праці та всіх соціальних порядків.

Стаття 9. - Кожен громадянин зобов'язаний своїми послугами батьківщині та підтримкою свободи, рівності та власності, коли закон закликає його захищати.

Конституція

Стаття 1. Французька Республіка є єдиною і неподільною.

Стаття 2. - Універсальність французьких громадян є сувереном.

РОЗДІЛ ПЕРШИЙ - Поділ території

Стаття 3. - Франція поділена на департаменти. - Це такі департаменти: [перелік 89 департаментів мегаполісу].

Стаття 4. - Межі відділів можуть бути змінені або виправлені законодавчим органом; але, в цьому випадку, площа департаменту не може перевищувати ста квадратних міріаметрів (чотириста середніх квадратних ліг [лінійна середня ліга = 2566 звуків])

Стаття 5. - Кожен департамент розподіляється в кантонах, кожен кантон у комунах. - Кантони зберігають свої поточні виборчі округи. - Проте їх межі можуть бути змінені або виправлені законодавчим органом; але в цьому випадку може бути не більше одного міріаметра (дві середні ліги по дві тисячі п'ятсот шістдесят шість сажнів кожна) від самого віддаленого міста до округу кантону.

Стаття 6. - Французькі колонії є невід’ємними частинами Республіки, і на них поширюється однаковий конституційний закон.

Стаття 7. - Вони поділяються на департаменти таким чином;
- Острів Сен-Домінгу, законодавчий орган якого визначатиме поділ щонайменше на чотири департаменти та максимум на шість;
- Гваделупа, Марі-Галанда, Десіраде, Сент і французька частина Сен-Мартен;
- Мартиніка;
- Французька Гвіана та Кайєнна;
- Сент-Люсія і Тобаго;
- Іль-де-Франс, Сешель, Родріге та установи на Мадагаскарі;
- Острів Возз'єднання;
- Ост-Індія, Пондічеррі, Чанденагар, Мае, Карікал та інші заклади.

РОЗДІЛ II - Політичний стан громадян

Стаття 8. - Будь-який чоловік, який народився і проживає у Франції, який у віці двадцяти одного року був внесений до реєстру громадян свого кантону, який з того часу проживає на території Республіки протягом одного року і який платить прямим внеском, земельним або особистим, є громадянин Франції.

Стаття 9. - Чи є громадяни без будь-яких умов внеску французами, які проведуть одну або кілька кампаній для створення Республіки.

Стаття 10. Іноземець стає громадянином Франції, коли після досягнення двадцяти одного року та заявивши про намір оселитися у Франції, він проживає там сім років поспіль за умови, що сплачує за це прямий внесок, і що крім того він володіє земельним майном, сільськогосподарським чи комерційним закладом, або що він одружився з француженкою.

Стаття 11. - Громадяни Франції можуть одноосібно голосувати в первинних асамблеях і бути покликаними на функції, встановлені Конституцією.

Стаття 12. - Здійснення прав громадянина втрачається:
1 ° шляхом натуралізації в зарубіжних країнах;
2 ° Приналежність до будь-якої іноземної корпорації, яка передбачає розрізнення за народженням або яка потребує релігійних обітниць;
3 ° Приймаючи функції або пенсії, пропоновані іноземним урядом;
4 ° Засудженням до накладення чи ганебних покарань до реабілітації.

Стаття 13. - Здійснення прав на громадянство зупиняється:
1 ° Судовою забороною через лють, божевілля чи умисність;
2 ° за станом боржника-банкрута або безпосереднього спадкоємця; вільний власник усієї або частини майна банкрута;
3 ° За статусом найманого службовця, прикріпленого до служби людини або домогосподарства;
4 ° За станом звинувачення;
5 ° заочним рішенням, доки рішення не буде скасовано.

Стаття 14. - Здійснення прав громадянина не втрачається і не призупиняється, крім випадків, зазначених у двох попередніх статтях.

Стаття 15. - Будь-який громадянин, який сім років поспіль проживав за межами території Республіки, без місії чи дозволу, даного від імені нації, вважається іноземцем; він знову стає громадянином Франції лише після виконання умов, передбачених статтею десятою.

Стаття 16. - Молодь не може бути внесена до реєстру громадян, якщо вони не докажуть, що вміють читати та писати та займаються механічною професією. Ручні операції в сільському господарстві належать до механічних професій. - Ця стаття застосовуватиметься лише з XII року Республіки.

РОЗДІЛ III - Первинні збори

Стаття 17. - Основні збори складаються з громадян, які проживають в одному кантоні. - Місце проживання, необхідне для голосування в цих Асамблеях, набувається за місцем проживання лише на один рік, і воно втрачається лише на один рік відсутності.

Стаття 18. - Ніхто не може бути замінений на первинних Асамблеях, а також голосувати за один і той самий об'єкт у більш ніж одній з цих Асамблей.

Стаття 19. - В одному кантоні є принаймні одна Первинна асамблея. - Коли їх декілька, кожен складається щонайменше з чотирьохсот п’ятдесяти громадян, максимум з дев’ятисот. - Ці цифри стосуються присутніх або відсутніх громадян, які мають там право голосу.

Стаття 20. - Первинні збори тимчасово створюються під головуванням найстаршого віку; наймолодший тимчасово виконує функції секретаря.

Стаття 21. - Вони остаточно формуються шляхом висування шляхом голосування президента, секретаря та трьох контролерів.

Стаття 22. - Якщо виникають труднощі з кваліфікацією, необхідною для голосування, Асамблея приймає рішення тимчасово, за винятком звернення до цивільного суду департаменту.

Стаття 23. - У всіх інших випадках законодавчий орган вирішує питання обгрунтованості діяльності первинних зборів.

Стаття 24. - Ніхто не може з'являтися зі зброєю в складі Первинних зборів.

Стаття 25. - Їх політика належить їм.

Стаття 26. - Основні збори засідають:
1 ° прийняти або відхилити зміни до конституційного акту, запропоновані Ревізійними асамблеями;
2 ° Зробити вибори, які належать до них відповідно до конституційного акту.

Стаття 27. - Вони збираються за правом на першому зародку кожного року і при необхідності приступають до призначення:
1 ° Члени Виборчої Асамблеї;
2 ° Мировий суддя та його оцінювачі;
3 ° Президент адміністрації кантону або муніципальні службовці в муніципалітетах з більш ніж п’ятьма тисячами жителів.

Стаття 28. - Відразу після цих виборів у комунах, де проживає менше п’яти тисяч жителів, проводяться общинні збори, які обирають агентів кожної комуни та їх заступників.

Стаття 29. - Те, що робиться в первинному або муніципальному зборі поза об'єктом його скликання, і проти форм, визначених Конституцією, є недійсним.

Стаття 30. - Асамблеї, будь то первинні чи комунальні, не проводять жодних інших виборів, крім тих, які віднесені до них конституційним актом.

Стаття 31. - Усі вибори проводяться таємним голосуванням.

Стаття 32. - Будь-який громадянин, який юридично переконаний у тому, що продав або купив голос, на двадцять років виключається з первинних і муніципальних зборів та з будь-яких громадських функцій; у разі рецидиву це назавжди.

Розділ IV - Виборчі збори

Стаття 33. - Кожна Первинна Асамблея призначає виборця з розрахунку на двісті громадян, присутніх або відсутніх, які мають право голосу на зазначених Асамблеях. До числа трьохсот громадян включно призначається лише один виборець. - Двох називають від трьохсот одного до п’ятсот; - три від п’ятисот одного до семисот; - Чотири з семисот одного до дев'ятисот.

Стаття 34. - Члени виборчих асамблей призначаються щороку і можуть бути переобрані лише через інтервал у два роки.

Стаття 36. - Виборчі збори кожного департаменту збираються 20-го жовтня кожного року і закінчуються не більше, ніж на одній сесії, що триває не більше десяти днів, і не можуть перервати всі вибори, які мають відбутися; після чого він, як по праву, розчиняється.

Стаття 37. - Виборчі асамблеї не можуть мати справу з будь-яким чужим об'єктом виборів, за який вони відповідають; вони не можуть надсилати або отримувати жодної адреси, жодної петиції, жодної депутації.

Стаття 38. - Виборчі збори не можуть відповідати одна одній.

Стаття 39. Жоден громадянин, який був членом виборчої асамблеї, не може приймати титул електора, а також зустрічатися в цій якості з тими, хто був з ним членами цієї ж асамблеї. - Порушення цієї статті - це напад на загальну безпеку.

Стаття 40. - Статті 18, 20, 21, 23, 24, 25, 29, 30, 31 і 32 попереднього заголовку, що стосуються первинних зборів, є загальними для виборчих зборів.

Стаття 41. Виборчі асамблеї обирають відповідно до:
1 ° Члени законодавчого органу, а саме: члени Ради старійшин, потім члени Ради п’ятсот;
2 ° Члени Касаційного суду;
3 ° Високі присяжні;
4 ° адміністратори відділів;
5 ° президент, прокурор та секретар кримінального суду;
6 ° Судді цивільних судів.

Стаття 42. Коли виборчими асамблеями громадянин обирається замінити померлого чи звільненого чиновника, цей громадянин обирається лише на час, що залишився заміненій посадовій особі.

Стаття 43. - Уповноважений Виконавчого довідника адміністрації кожного відомства зобов’язаний, під страхом звільнення, повідомити довідник про відкриття та закриття виборчих зборів: цей уповноважений не може зупиняти чи зупиняти діяльність або входити на місце проведення; але він має право вимагати передачі протоколів кожної наради протягом двадцяти чотирьох годин після неї; і він зобов'язаний засудити в Директорії будь-які порушення, допущені проти конституційного акту. - У всіх випадках законодавчий орган вирішує питання обгрунтованості діяльності виборчих зборів.